Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-30 22:02:05 przez system

Smog w małopolskich kurortach

Podsumowano dwa tygodnie pomiarów w Rabce i Muszynie w ramach akcji Radia Kraków i PAS „Małopolska bez smogu”.
Od dziś ostatnia odsłona akcji - do 14 grudnia przenośne pyłomierze sprawdzać będą jakość powietrza w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej.

W Rabce jakość powietrza mierzyły dwa pyłomierze. Pierwszy, który zlokalizowany był przy ul. Sądeckiej, a następnie w okolicach pomnika św. Mikołaja pokazał, że w ciągu trzynastu dni pomiarów jedynie przez dwa ni norma pyłu zawieszonego nie została przekroczona. Przez osiem dni stężenie sięgało 200% dopuszczalnej wartości lub więcej (najwyższe stężenie wyniosło ponad 400% normy). Jak się okazuje, niestety również Park Zdrojowy, w którym ulokowany był drugi pyłomierz, nie jest wolny od smogu.

Burmistrz Muszyny w rozmowie z Radiem Kraków zapowiada z kolei stanowczą walkę z niską emisją. A jest z czym walczyć, bo przez ostatnie trzynaście dni pyłomierz Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego odnotował aż sześć dni z przekroczeniem dopuszczalnego stężenia pyłu zawieszonego (PM10). Przez cztery dni stężenia dobowe przekroczyły 200% dopuszczalnej wartości (najwyższe stężenie dobowe sięgnęło niemal 400%).

Od dziś pyłomierze Radia Kraków i PAS sprawdzać będą jakość powietrza w dwóch zimowych małopolskich kurortach – w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej i również w tych miejscowościach pomiary prowadzone będą przez dwa tygodnie - do 14 grudnia. Bieżące wyniki pomiarów przenośnych pyłomierzy zainstalowanych w Bukowicie i Białce śledzić będzie można na stronie www.radiokrakow.pl .

Dane, komentarze i wykresy z pomiarów w Krynicy i Wysowej:
Rabka:http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/zakopane/burmistrz-rabki-zdroj-w-rabce-problem-palenia-smieciami-nie-istnieje/
Muszyna: http://www.radiokrakow.pl/malopolska-bez-smogu-36920/pylomierz-juz-w-muszynie-sprawdz-wyniki/

Szczegóły w załączniku oraz na www.radiokrakow.pl.
Kampania realizowana przy współpracy z Województwem Małopolskim.
Projekt sfinansowany ze środków finansowych Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.