Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-06-06 21:26:05 przez eb

Smoki opanowały Kraków

Pofrunęły, potańczyły, poświeciły, rozbawiły, odrobinę postraszyły… – główni bohaterowie jedynego takiego święta w Polsce. Za nami 21. edycja Wielkiej Parady Smoków organizowanej przez Teatr Groteska. Tematem przewodnim tegorocznego wydarzenia były smoki miast, katedr, zamków i pałaców polskich.

Weekendowy Smoczy Piknik Rodzinny rozłożył się na bulwarach przy Smoczej Jamie. Na odwiedzających czekały emocjonujące smocze gry i zabawy, wielki turniej łuczniczy oraz liczne konkursy i atrakcje w namiotach partnerów pikniku.

W sobotę, 4 czerwca, o godz. 22.00 w zakolu Wisły pod Wawelem odbyło się zapierające dech w piersiach Wielkie Widowisko Plenerowe, z wykorzystaniem efektów pirotechnicznych, zaskakującej oprawy świetlnej i laserowej oraz gigantycznych kurtyn wodnych, a także pięknej muzyki. Największą atrakcją były ogromne latające smoki, animowane na barkach i statkach przez aktorów Teatru Groteska. Napełniane helem wielkogabarytowe figury smoków miały do 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości.

Podobnie jak w 2021 roku, tegoroczne widowisko przyjęło proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu została użyta najnowocześniejsza pirotechnika silence – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Była to pirotechnika w pełni biodegradowalna.

Tradycyjna Wielka Parada Smoków wyruszyła w niedzielę, o godz. 12.00 z Plant u wylotu ul. Grodzkiej. Ponad 30 smoków animowanych przez setki dzieci przeszło ul. Grodzką na Rynek Główny i na scenie powalczyło o tytuł najpiękniejszego. Inspiracją dla budowniczych tegorocznych smoków była dawna polska architektura.

22 – tyle smoków zostało zgłoszonych do konkursu na najpiękniejszego smoka parady. Smoki powstały w szkołach, przedszkolach i domach kultury, według pomysłów placówek, przygotowywane wspólnie przed dzieci i opiekunów
7 – tyle oryginalnych smoków uszył i zbudował Teatr Groteska specjalnie na tegoroczną paradę. Barbakanin, Miedzianka, Okiennik, Floryański… wszystkie lekkie i zwiewne, a poniosły je grupy dzieci z Polski i Ukrainy
1 – to smok DOM, który powstał specjalnie na Dzień Otwarty Magistratu. Prace wykończeniowe toczyły się z udziałem krakowian, od rana w niedzielę na pl. Wszystkich Świętych. O godz. 12.15 smok DOM dołączył do parady.
Przemarszowi towarzyszyła muzyka trzech krakowskich zespołów. Sorrir Por Favor! zagrał energetyczną sambę, Capoeira UNICAR Kraków przedstawił oryginalne tańce-walki, a Krakowska Orkiestra Staromiejska odegrała muzykę marszową i rozrywkową na instrumentach dętych.

Zmiany w komunikacji miejskiej
W związku z wielkim smoczym piknikiem i widowiskiem plenerowym w zakolu Wisły zostały wprowadzone zmiany w kursowaniu linii nr 1, 9, 13, 22, 52, 62 i 164.

Rekst i zdjęcieL krakow.pl