Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-08-31 21:17:31 przez eb

"Solidarność" ma już 41 lat

Dziś mija 41. rocznica podpisania porozumień sierpniowych i powstania Solidarności. Kraków udekorowany został flagami państwowymi. Flagi pojawiły się na budynkach Urzędu Miasta Krakowa i miejskich jednostek organizacyjnych. Biało-czerwone są maszty przed Magistratem

Hala TAURON Areny Kraków, kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach wieczorem zostaną podświetlone na biało-czerwono.

Dzień Solidarności i Wolności – polskie święto państwowe, obchodzone co roku 31 sierpnia w rocznicę porozumień sierpniowych, ustanowione w celu upamiętnienia historycznego zrywu Polaków do wolności i niepodległości z 1980 r., który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Święto zostało ustanowione uchwałą Sejmu RP w 2005 r., na pamiątkę podpisania porozumień sierpniowych w 1980 r. między przedstawicielami robotniczych komitetów strajkowych, a władzami komunistycznymi. Tego dnia porozumienia podpisano w Gdańsku (dzień wcześniej w Szczecinie).