Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-07-31 20:07:58 przez system

Spacer po historii muzyki rozrywkowej w Nowej Hucie

Nowa Huta to nie tylko socrealizm. W latach 1950–2000 w najmłodszej dzielnicy Krakowa kwitło życie muzyczne. Nowohucki koloryt współtworzyły takie gatunki muzyki rozrywkowej, jak rock’n’roll, jazz czy big-beat. Najważniejsi artyści, zespoły oraz animatorzy kultury, a także kluby i wydarzenia zostaną przypomnieni podczas spaceru organizowanego w ramach projektu „Nowa Huta w kulturze – kultura w Nowej Hucie”.

Z mroków nieodległej przeszłości wyłonią się takie nazwy i nazwiska, jak zespół VooDoo, klub Departament of Rock, animator i muzyk Stanisław Florek, pianistka Katarzyna Gaertner, przebój „Dwudziestolatki”. W jedynym nowohuckim kinie studyjnym Sfinks uczestnicy posłuchają oryginalnej muzyki z lat 1950–2000 w czasie projekcji filmu „Zagrajmy to jeszcze raz...”.

Spacer poprowadzi Paweł Jagło, historyk Nowej Huty, przez siedem lat szef nowohuckiego oddziału Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, autor lub współautor wystaw oraz wydawnictw poświęconych Nowej Hucie, w tym dziejom muzyki w tej części Krakowa. Zapisy przyjmowane są do 1 sierpnia: nowahuta@okn.edu.pl.

W tym roku Nowa Huta obchodzi 70. urodziny. Z tej okazji w dzielnicy odbywają się spacery i prelekcje, podczas których usłyszeć można wiele ciekawych rzeczy na temat kultury i sztuki (teatr, literatura, film, fotografia, muzyka, sztuki plastyczne, architektura). Podsumowaniem realizowanych działań będzie bezpłatna recenzowana publikacja zbierająca poruszane tematy. Projekt realizowany przez Pracownię Dziedzictwa i Tożsamości Nowej Huty OKN w ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty.