Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-12-27 22:57:21 przez Czas2012

ŚPIEWNIK ON-LINE - kolędy do śpiewania po domach

W tym roku z powodu pandemii koronawirusa nie spotkaliśmy się na Małym Rynku, aby wspólnie kolędować i poczuć atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Kolędowa Krakowska Lekcja Śpiewania odbyła się w zmienionej formule – w sieci. Informuje Przemysław Szczerbiński z Ośrodka Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki”. Na tę okazję ośrodek przygotował specjalny wirtualny śpiewnik, dzięki któremu można w gronie najbliższych zaśpiewać najpiękniejsze polskie kolędy.

Jak skorzystać ze śpiewnika?
Wystarczy wpisać w tabletach lub telefonach adres www.bibliotekapiosenki.pl gdzie znajdują się podkłady muzyczne, nuty i teksty kolęd. Tradycyjnie w śpiewaniu pomaga Teatr Loch Camelot, który specjalnie na tą okazję nagrał podkłady do najpiękniejszych kolęd. W repertuarze znajdą się m.in.: „Cicha noc”, „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Wśród nocnej ciszy”, „Bóg się rodzi”.

O Krakowskiej Lekcji Śpiewania
Krakowska Lekcja Śpiewania – to już ponad 80 koncertów, podczas których publiczność uczy się śpiewania polskich piosenek, pieśni i kolęd. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi. Lekcja Śpiewania to niezwykła w swojej prostocie impreza, która zmieniła charakter świąt państwowych w Polsce - ze smutnych i koturnowych na radosne. Lekcja edukuje muzycznie i historycznie, wytwarza więzi, uśmiechy i refleksje oraz inspiruje do prospołecznych działań – informuje Ośrodek Kultury „Biblioteka Polskiej Piosenki”

Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański, który od niemal 20 lat realizuje hasło „patriotyzm nie musi być cierpieniem!”. Krakowska Lekcja Śpiewania – to „promotor” idei utworzenia Biblioteki Polskiej Piosenki. Stała obecność tysięcy ludzi na każdym koncercie ostatecznie przekonały władze Krakowa o potrzebie utworzenia tej instytucji w 2007 r. Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. Od kilkunastu miesięcy Cyfrowa Biblioteka odnotowuje ok. 2 milionów odsłon miesięcznie!

ŚPIEWNIK POLAKA
Na stronie BPP znajduje kilkadziesiąt pieśni i piosenek w zbiorze ŚPIEWNIK POLAKA. To doskonałe narzędzie do samodzielnego muzykowania, ale też pomoc naukowa np. dla szkół, harcerzy i wielu innych środowisk, które korzystając ze Śpiewnika mogą zorganizować rocznicowe uroczystości.

Wirtualny śpiewnik kolęd TUTAJ