Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-19 15:07:17 przez system

Startuje XVI Festiwal Nauki w Krakowie

W czwartek, 19 maja w Krakowie rozpoczyna się święto nauki - XVI Festiwal Nauki - który potrwa do soboty, 21 maja. Imprezę organizują krakowskie uczelnie wyższe, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, instytucje kulturalne i artystyczne oraz miasto Kraków.

Centrum wydarzeń zlokalizowane jest na Rynku Głównym, gdzie powstało Festiwalowe Miasteczko Naukowe, gdzie będzie można obserwować eksperymenty, pokazy i doświadczenia przygotowane przez współorganizatorów Festiwalu. Na scenie zlokalizowanej pod Wieżą Ratuszową, przedstawiane będą najbardziej spektakularne osiągnięcia naukowe.
Miasteczko będzie czynne dla zwiedzających 19 i 20 maja, od godz. 11.00 do 18.00 oraz 21 maja, od godz. 11.00 do 17.00.

Patronem tegorocznej edycji wydarzenia wybrano Stanisława Lema, czołowego przedstawiciela polskiej fantastyki naukowej, filozofa, futurologa i eseistę. Współorganizatorzy przygotowali ciekawy program związany z jego twórczością. Tematem przewodnim dla festiwalowych wydarzeń jest hasło „Czas i przestrzeń”.

Program wydarzeń festiwalowych:
• 19 maja, godz. 18.00
„Kosmos, czasów i przestrzeni jest mnóstwo, a ich dystrybucja nierównomierna” – wernisaż projektu Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie
miejsce: Muzeum Archeologiczne, ul. Senacka 3, Kraków (wstęp wolny)

• 19 maja, godz. 19.00
„Ożenek” Mikołaja Gogola – spektakl teatralny w wykonaniu studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, reżyseria: Wiktor Loga-Skarczewski miejsce: Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna (scena im. Stanisława Wyspiańskiego), ul. Straszewskiego 22,
Kraków (rezerwacja i odbiór biletów w Biurze Festiwalu Nauki – Uniwersytet Pedagogiczny,
ul. Podchorążych 2, pok. 176, Kraków)

• 20 maja, godz. 21.00
Terra Nostra Desiderabilis – koncert Józefa Skrzeka z zespołem i zaproszonymi chórami akademickimi uczelni krakowskich, dyrygent: Adam Korzeniowski
miejsce: kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, ul. Augustiańska 7, Kraków (wejście od ul. Skałecznej)
(rezerwacja i odbiór wejściówek w Biurze Festiwalu Nauki – Uniwersytet Pedagogiczny, ul. Podchorążych 2,
pok. 176, Kraków oraz przed koncertem w kościele)

• 21 maja, godz. 19.00
Koncert finałowy Festiwalu Nauki – wykonawcy: Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Krakowie,
Monika Krasicka – wiolonczela, Michał Maciaszczyk – dyrygent miejsce: Muzeum Inżynierii Miejskiej, ul. św. Wawrzyńca 15, Kraków (wstęp wolny)

Szczegółowe informacje wraz z programem można znaleźć na stronie internetowej Festiwalu www.festiwalnauki.krakow.pl

Festiwal Nauki budzi ogromne zainteresowanie wśród mieszkańców miasta i regionu oraz turystów, co potwierdza jego wysoką rangę i efektywność. Obecnie jest to jedna z największych imprez popularyzujących naukę w Małopolsce, a jej otwartość i różnorodność (liczne atrakcje organizowane w ramach festiwalu) pozwalają na dotarcie z ideą przedsięwzięcia nie tylko lokalnie. Głównym organizatorem wydarzenia po raz kolejny jest Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.