Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-08-06 19:21:01 przez Czas2012

Stateczkiem po Dobczyckim Zbiorniku

Chcesz zobaczyć zaporę czołową i elektrownię wodną z niedostępnej do tej pory perspektywy? Wybierz się w rejs edukacyjny po Zbiorniku Dobczyckim w ramach nowego programu edukacyjnego uruchamianego przez Wodociągi Miasta Krakowa i Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we współpracy z Gminą Dobczyce. Pierwsze wycieczki już w nadchodzący weekend, 10-11 sierpnia.

Ruszają weekendowe rejsy po Zbiorniku Dobczyckim
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA
Program weekendowych rejsów statkiem po Zbiorniku Dobczyckim stanowi rozszerzenie oferty edukacji ekologicznej prowadzonej przez organizatorów od wielu już lat. Jego celem jest zapoznanie uczestników z problematyką ochrony jakości zasobów wodnych, budowanie i podtrzymywanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę przyrody, a w szczególności jakości środowiska wodnego.

W programie mogą wziąć udział wszyscy - indywidualni mieszkańcy aglomeracji krakowskiej i gmin zlokalizowanych wokół zbiornika, grupy zorganizowane, studenci i uczniowie. Uczestnicy rejsów będą mieli okazję poznać historię Zbiornika Dobczyckiego i jego główne funkcje ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla zaopatrzenia w wodę aglomeracji krakowskiej. Dowiedzą się, dlaczego konieczne jest utrzymanie stref ochronnych, zobaczą ujęcie wieżowe i będą mogli podziwiać florę i faunę tego ekosystemu.

Rejsy będą odbywać się wyłącznie w soboty i niedzielę - każdego dnia po sześć. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna, a numer telefonu każdorazowo podawany będzie w komunikatach zamieszczanych przed rejsami w witrynach internetowych i w portalach społecznościowych organizatorów. Wycieczki rozpoczynają się i kończą na Przystani Wodociągów Miasta Krakowa. Statek wypływa z przystani MPWiK zlokalizowanej w miejscowości Brzączowice nr 380. Rejs trwa ok. 45 minut, a długość trasy to ok. 9 km. Statek „Kraków”, który jest jednostką przyjazną środowisku naturalnemu, zabiera na pokład maksymalnie 50 osób.

Decyzja o budowie Zbiornika Dobczyckiego została podjęta w 1970 roku. W latach 1972-1974 został wykonany projekt techniczny. W 1974 roku rozpoczęto budowę zapory. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Zbiornik jest źródłem wody dla Krakowa i Dobczyc, ale pełni również funkcję przeciwpowodziową. Zapora mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Powierzchnia Zbiornika Dobczyckiego wynosi ponad 1000 ha, gromadząc 137 721 mln m3 wody, średnia głębokość zbiornika to ok. 11 m.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA