Kategoria: Region
Utworzono: 2019-08-06 19:21:01 przez Czas2012

Stateczkiem po Dobczyckim Zbiorniku

Chcesz zobaczyć zaporę czołową i elektrownię wodną z niedostępnej do tej pory perspektywy? Wybierz się w rejs edukacyjny po Zbiorniku Dobczyckim w ramach nowego programu edukacyjnego uruchamianego przez Wodociągi Miasta Krakowa i Państwowe Gospodarstwo Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we współpracy z Gminą Dobczyce. Pierwsze wycieczki już w nadchodzący weekend, 10-11 sierpnia.

Ruszają weekendowe rejsy po Zbiorniku Dobczyckim
Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA
Program weekendowych rejsów statkiem po Zbiorniku Dobczyckim stanowi rozszerzenie oferty edukacji ekologicznej prowadzonej przez organizatorów od wielu już lat. Jego celem jest zapoznanie uczestników z problematyką ochrony jakości zasobów wodnych, budowanie i podtrzymywanie poczucia współodpowiedzialności za ochronę przyrody, a w szczególności jakości środowiska wodnego.

W programie mogą wziąć udział wszyscy - indywidualni mieszkańcy aglomeracji krakowskiej i gmin zlokalizowanych wokół zbiornika, grupy zorganizowane, studenci i uczniowie. Uczestnicy rejsów będą mieli okazję poznać historię Zbiornika Dobczyckiego i jego główne funkcje ze szczególnym uwzględnieniem znaczenia dla zaopatrzenia w wodę aglomeracji krakowskiej. Dowiedzą się, dlaczego konieczne jest utrzymanie stref ochronnych, zobaczą ujęcie wieżowe i będą mogli podziwiać florę i faunę tego ekosystemu.

Rejsy będą odbywać się wyłącznie w soboty i niedzielę - każdego dnia po sześć. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja telefoniczna, a numer telefonu każdorazowo podawany będzie w komunikatach zamieszczanych przed rejsami w witrynach internetowych i w portalach społecznościowych organizatorów. Wycieczki rozpoczynają się i kończą na Przystani Wodociągów Miasta Krakowa. Statek wypływa z przystani MPWiK zlokalizowanej w miejscowości Brzączowice nr 380. Rejs trwa ok. 45 minut, a długość trasy to ok. 9 km. Statek „Kraków”, który jest jednostką przyjazną środowisku naturalnemu, zabiera na pokład maksymalnie 50 osób.

Decyzja o budowie Zbiornika Dobczyckiego została podjęta w 1970 roku. W latach 1972-1974 został wykonany projekt techniczny. W 1974 roku rozpoczęto budowę zapory. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Zbiornik jest źródłem wody dla Krakowa i Dobczyc, ale pełni również funkcję przeciwpowodziową. Zapora mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Powierzchnia Zbiornika Dobczyckiego wynosi ponad 1000 ha, gromadząc 137 721 mln m3 wody, średnia głębokość zbiornika to ok. 11 m.

Fot. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji SA
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.