Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-09 15:19:20 przez system

Statuetki Misericors od Caritas Diecezji Tarnowskiej

85 osób otrzyma listy gratulacyjne i statuetki Misericors od Caritas Diecezji Tarnowskiej. Zostaną one wręczone darczyńcom, wolontariuszom i pracownikom tej charytatywnej organizacji. Niedziela Miłosierdzia Bożego będzie świętem patronalnym Caritas. Diecezjalne obchody odbędą się już w sobotę, 11 kwietnia w bazylice mniejszej w Grybowie.

Ludzie Caritas z całej diecezji tarnowskiej będą się wspólnie modlić i świętować. Spotka się z nimi także biskup tarnowski Andrzej Jeż. Sobotnie uroczystości rozpoczną się o 10.00 Koronką do Bożego Miłosierdzia, później będzie Msza św., wręczenie statuetek Misericors i agapa przygotowana przez wolontariuszy z Caritas w Grybowie.

„Misericors oznacza miłosierny sercem. Statuetka ma podkreślać wielkie serce, które towarzyszy wszystkim włączającym się w działalność naszej Caritas. Osoby, które wyróżnimy to tylko reprezentacja ludzi, którzy każdego dnia spieszą z pomocą potrzebującym. W tym gronie najwięcej będzie wolontariuszy Parafialnych Oddziałów Caritas. To ludzie wielkiego serca, którzy najlepiej znają potrzeby swoich podopiecznych. Abyśmy mogli pomagać, dużym wsparciem są nasi darczyńcy. To firmy, osoby indywidualne z regionu a także z zagranicy” - mówi ks. Ryszard Podstołowcz, dyrektor Caritas Diecezji Tarnowskiej.

Niedziela Miłosierdzia Bożego rozpocznie w Kościele 71. Tydzień Miłosierdzia. Będzie mu towarzyszyć hasło „Caritas dla rodziny”. Obchody odbędą się w parafiach. Obok modlitwy i specjalnych nabożeństw zaplanowano m.in. loterie fantowe, z których dochód zostanie przeznaczony na wsparcie potrzebujących.

„W swojej działalności pomagamy rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym. Potrzebujący mogą dostać żywność, wyprawki szkolne, czy dofinansowanie do remontu domu oraz zakupu leków. Dzieci korzystając z pomocy świetlic mają dobre warunki, by odrobić lekcje i rozwijać swoje pasje. Każdego roku dofinansowujemy letni i zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży” - dodaje ks. Podstołowicz.

Na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia, delegacja diecezjalnej Caritas pojedzie do Łagiewnik, gdzie przybędzie ogólnopolska pielgrzymka Caritas. 18 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego będą się modlić wolontariusze i pracownicy placówek z całej Polski.

Caritas Diecezji Tarnowskiej to kościelna organizacja charytatywna pomagająca ludziom w trudnej sytuacji m.in. rodzinom, osobom samotnym, bezdomnym i chorym. W swoich szeregach ma 4,5 tys. parafialnych wolontariuszy. W diecezji jest też 171 Szkolnych Kół Caritas, gdzie działa ok. 3 tys. dzieci i młodzieży. Tymczasem formację przeszło już ponad 4 tys. młodych ludzi, którzy opuścili szkoły. W diecezji tarnowskiej jest również jedno Przedszkolne Koło Caritas.

W sześciu ośrodkach Caritas na terenie diecezji znajduje się dziewięć specjalistycznych placówek, gdzie można liczyć na fachową pomoc. Placówki Caritas to: Hospicjum i Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, Ośrodek Opiekuńczo-Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Jadownikach Mokrych, Dom dla Bezdomnych Mężczyzn w Tarnowie, Stacja Opieki Caritas w Tarnowie, Dom Emerytów – Placówka Pielęgnacyjno-Opiekuńcza w Tarnowie i Zakład Opiekuńczo-Leczniczy w Grybowie.