Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-01-19 14:50:17 przez Czas2012

Stop Lockdown! Otwiera się coraz więcej firm i restauracji

Czy będzie Bocheńskie Veto?

Tysiące przedsiębiorców walczy o przetrwanie. Od miesięcy trwają wyniszczające i co trzeba podkreślić bezprawne lockdowny jakie wymierzył w nich rząd PiS. Stanowią one poważne ciosy w funkcjonowanie wielu firm które, jeśli już się nie zamknęły, stają na granicy bankructwa. PiS wydaje się jednak przedłużać taki stan w nieskończoność bez podstawy prawnej.

Wobec takiej sytuacji, mimo działania dopłat i rekompensat z tzw. Tarczy Antykryzysowej, narasta ogólnopolski sprzeciw obywateli, którzy otwierają swoje firmy, by przetrwać i składają pozwy zbiorowe wobec państwa za bezprawne obostrzenia. Dopłaty nie będą trwać w nieskończoność, a wiele z nich nie jest wystarczająca by utrzymać płynność w funkcjonowaniu. Zadłużanie państwa też nie jest w dłuższej perspektywie odpowiwiedzialnym zachowaniem.

Przypomnijmy w zeszłym tygodniu Sąd w Opolu uchylił karę 10 tys. zł, którą sanepid nałożył na fryzjera, kontynuującego działalność w czasie, gdy rząd nakazał zamknięcie m.in. salonów fryzjerskich i kosmetycznych. Jak wynika z uzasadnienia, ograniczenie praw i wolności konstytucyjnych nie może nastąpić poprzez rozporządzenie, ale przez wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, a tego rząd nie wprowadził. Wymuszanie więc na przedsiębiorcach by zamykali swoje lokale i nakładanie na nich kar jest niezgodne z prawem i konstytucją.

W całej Polsce trwa więc akcja otwierania lokali. Jedynymi ludźmi którzy popierają przedsiębiorców w ich oburzeniu i od dawna podkreślają, że działania rządu są nielegalne są posłowie i działacze Konfederacji. Podają również adresy pod którymi mogą się zgłaszać przedsiębiorcy o pomoc prawną. Jak piszą w ostatnim oświadczeniu:

Konfederacja z całą mocą broni polskiej gospodarki i wspiera przedsiębiorców oraz pracowników! Nasi politycy z ramienia Kongresu Polskiego Biznesu zaoferowali kompleksową pomoc prawną dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje firmy wobec bezprawnych rządowych obostrzeń (zgłoszenia: biuro@kongres.biz). Jesteśmy z Wami! Dlatego wspieramy, pomagamy i OtwieraMY gospodarkę! StopLockdown‼️

Wielu przedsiębiorców śledzi także informacje na stronie Facebook Konfederacji, gdzie pojawiają się komentarze, bieżące informacje i rady dla nich. Zbacz TUTAJ

Najsilniej zareagowało Podhale gdzie już w zeszłym tygodniu precedens został przełamany. Otworzyło się tam dla klientów sporo biznesów i lokali gastronomicznych. Otwarły się gastronomie w Bukowinie Tatrzańskiej, Zakopanem i Nowym Targu. Najwyraźniej górale pokazali jeszcze raz, że nie lubią komunistów, a w takim właśnie kierunku wędruje polityka Prawa i Sprawiedliwości. Od razu do akcji ruszył też sanepid i nasiliły się kontrole Policji. Jednak żadne kary nie zostały nałożone – przekazała rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie Dominika Łatak-Glonek.

Uruchomienie biznesów mimo dalszych rządowych obostrzeń związanych z pandemią zapowiadał m.in. inicjator akcji „Góralskie Veto” Sebastian Pitoń. Oprócz tego uaktywniły się również m.in. akcje Bałtyckie Veto, Jurajskie Veto czy akcja OtwieraMY.

Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

Być może i bocheńscy przedsiębiorcy skorzystają z zaoferowanych usług prawnych i otworzą swoje usługi. Wegetacja, widmo bankructwa i oczekiwanie w nieskończoność na luzowanie przez rząd tzw. obostrzeń nie jest dobrym rozwiązaniem. Zwrotu pieniędzy za utracenie dorobku życia rząd PiS nie zapowiada. Zwłasza, że wprowadzone restrykcje wydają się zupełnie nieadekwatne do zagrożenia Coronawirusem. (Czytaj TUTAJ)

Paweł Wieciech