Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-10 15:52:19 przez system

Stu kierowców pożegnało się z prawami jazdy

W ciągu 9 miesięcy twego roku na terenie województwa małopolskiego policjanci wyeliminowali z ruchu 8137 nietrzeźwych kierujących.

Tylko w ostatni weekend tj. od 7 do 9 października ujawniono 100 kierowców, prowadzących pojazd po alkoholu. Zdecydowana większość z nich popełniła przestępstwo, gdyż badanie trzeźwości wykazało u nich powyżej 0,5 promila alkoholu w organizmie. Prowadząc pojazd w takim stanie kierującemu grozi kara do 2 lat więzienia oraz utrata prawa jazdy na okres od 3 do 15 lat.

Jazda po alkoholu jest zawsze niebezpieczna, bowiem nawet niewielka jego dawka wpływa na zdolność prowadzenia pojazdu. Ponadto alkohol obniża koncentrację i opóźnia reakcję kierowcy.

Analizy stanu bezpieczeństwa pokazują, że pijani kierujący stwarzają zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W okresie 9 miesięcy 2016 roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 113 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 137 zostało rannych.

Aby uniknąć zdarzeń drogowych z udziałem nietrzeźwych kierujących, policjanci kontynuują wprowadzoną w 2006 roku, zaostrzoną procedurę kontrolną „Policja przeciw pijanym kierującym”. Przy każdej kontroli drogowej, niezależnie od przyczyny podjęcia interwencji, sprawdzają stan trzeźwości kierującego. Od początku roku przebadano już ponad 1,5 mln. kierujących.