Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-09-20 21:14:47 przez system

Studenta AGH film o lokomotywach

W poniedziałek, 24 września o godz. 12:00 w Auli Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie się premierowy pokaz filmu dokumentalnego „Pochwała z Bejrutu” autorstwa Michała Bisa. Student AGH przedstawia w nim historię polskich lokomotyw wyprodukowanych w latach 70. XX wieku w Poznaniu i zakupionych przez Koleje Libańskie.

„Pochwała z Bejrutu” opowiada historię lokomotyw spalinowych serii SP45 (późniejsza SU45) produkowanych w latach 1970–1976 w Zakładach Metalowych im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Michał Bis, który prace nad filmem rozpoczął już w 2012 roku, zgłębia losy trzech lokomotyw sprzedanych Kolejom Libańskim. Niecodzienna ekspedycja maszyn do Libanu odbyła się latem 1976 roku. W filmie konwojenci opowiadają perypetie, jakie spotkały ich podczas miesięcznej podróży do ogarniętego wówczas wojną domową kraju. Ich trasa przebiegała przez ówczesną Czechosłowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję oraz Syrię. Ekipa przez dwa lata mieszkała potem wraz ze swoimi rodzinami w Bejrucie - za zadanie mieli między innymi przeszkolić libańskich kolejarzy oraz serwisować przywiezione lokomotywy. Polacy do dziś traktują ten czas jako przygodę życia.

Polskie lokomotywy przetrwały wojnę domową w Libanie i pozostawały w użyciu aż do 1997 roku. Przez kolejne niemal 20 lat maszyny miały jednak status zaginionych. Odnalazł je właśnie Michał Bis na potrzeby swojego filmu dokumentalnego. W 2015 roku autor poleciał do stolicy Libanu, gdzie otrzymał zgodę na filmowanie lokomotyw. Obecnie maszyny znajdują się na terenie bazy wojskowej w Bejrucie. W filmie poznajemy losy maszyn od momentu ich transportu do Libanu, aż do czasów współczesnych. W dokumencie studenta AGH występują m.in. libańscy kolejarze pamiętający SU45, a także dawni pracownicy zakładów Cegielskiego, w tym uczestnicy konwoju z jego kierownikiem na czele.

Michał Bis, student górnictwa i geologii w AGH, jest pasjonatem kolei. Od lat podróżuje i fotografuje pociągi w kraju i za granicą. Już w 2011 roku stworzył krótkometrażowy film pt. „Złote GodyEU06”, zrealizowany z okazji jubileuszu 50-lecia lokomotyw EU06 w Polsce. Obraz otrzymał pierwszą nagrodę na międzynarodowym festiwalu filmów kolejowych „Railfilm” w Austrii. Po premierze w murach uczelni, Bis ma w planach kolejne pokazy najnowszej produkcji w krakowskich kinach studyjnych.
*Premierowy pokaz filmu „Pochwała z Bejrutu” w murach AGH, w którym wezmą udział uczestnicy konwoju sprzed ponad czterdziestu lat, jest bezpłatny. Na wydarzenie zapraszamy Krakowian oraz miłośników kolei.