Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-08-12 15:05:49 przez system

Stwórz swój własny bukiet

15 sierpnia – w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – zwaną Świętem Matki Boskiej Zielnej mieszkańcy Województwa Małopolskiego i goście mogą wziąć udział w VII edycji konkursu „Cudowna moc bukietów” organizowanego przez Instytut Dziedzictwa.

Celem Konkursu jest popularyzacja wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów, a w szczególności propagowanie wiedzy o ziołach i kwiatach w otaczającym środowisku, postaw proekologicznych, troski o naturę i środowisko oraz ochronę wartości regionalnego dziedzictwa kulturowego.

We wszystkich kategoriach konkursowych bukiety mają zawierać wyłącznie rośliny pochodzące z lasów, łąk i ogrodów ze szczególnym uwzględnieniem ziół (np. mięta, ruta, dziewanna, lebiodka, krwawnik, hyzop, czarnuszka, cząber, rozmaryn i in.) oraz kwiatów polnych i ogrodowych, a także gałązki np. jarzębiny, leszczyny, mirtu. Nie określa się wielkości bukietów. Wszelkie ozdoby, wiązania, czy dodatki muszą mieć charakter ekologiczny (dopuszczalne są wstążki z materiałów naturalnych).
Bukiety będą oceniane w kategoriach:
- „Tradycyjny Bukiet Zielny” – głównym kryterium oceny jest skład i ilość wykorzystanych ziół i kwiatów. Zgodnie z małopolską tradycją Tradycyjny Bukiet Zielny zawiera również nabite na patyk jabłko. Naręcza ziół i kwiatów będą przypisywane do tej kategorii.
- „Profesjonalny Bukiet Florysty” – kryterium oceny to technika ułożenia bukietu i odpowiedni dobór ziół i kwiatów. Inne formy niż bukiet również są dopuszczalne.
- „Mały Bukiet” – konkurs dla dzieci do 13 roku życia. Kryterium oceny to staranność wykonania i dobór ziół i kwiatów. Bukiet musi być wykonany samodzielnie.
Chętni do udziału mogą zgłaszać się i pozostawiać swoje bukiety w poniedziałek 15 sierpnia w godzinach od 10.00 do 13.00 obok sceny usytuowanej na Małym Rynku w Krakowie. Tam też, w godzinach od 12.30 do 16.00 odbędzie się finał zmagań.

Konkurs adresowany jest do mieszkańców Województwa Małopolskiego i turystów. Uczestnik musi wykonać bukiet samodzielnie.

Przyjmowanie bukietów konkursowych rozpocznie się o godzinie 10:00 pod sceną na Małym Rynku i potrwa do 13:00. O 12:00, po zakończeniu mszy w Bazylice Mariackiej wyruszy korowód zielny z udziałem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej i Towarzystwa Przyjaciół Bronowic. Przed wymarszem nastąpi święcenie bukietów zielnych.

O godz. 12:30 rozpocznie się program artystyczny, podczas którego wystąpi skrzypaczka Laura Kościelska, Kraków Gospel Choir, odbędą się też pokazy florystyczne. Ogłoszenie wyników konkursu przewidziane jest na godzinę 14:00.

Zwycięzcy konkursu w każdej kategorii nagrodzeni zostaną nagrodami pieniężnymi. Zostanie również przyznane łącznie 30 wyróżnień w postaci nagród rzeczowych.

Według starego zwyczaju 15 sierpnia, na Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przygotowywano wiązanki z ziół, kwiatów i owoców.

Bukiety zielne poświęcano zaznaczając w ten sposób szacunek dla natury, która żywi, leczy i zachwyca. Ten piękny polski zwyczaj przypomina starszym i uczy młodych, że na łąkach i w ogrodach rosną wspaniałe zioła, które stosować można jako przyprawy w kuchni, oraz w ziołolecznictwie. Układanie bukietów jest doświadczeniem artystycznym i botanicznym dostępnym dla każdego. Bajecznie kolorowe, pachnące kompozycje pobudzają wyobraźnię.

Więcej szczegółów na stronie www.instytutdziedzictwa.pl