Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-03 14:41:39 przez system

Świąteczna zaduma podczas koncertów Misteria Paschalia

W Wielki Czwartek w Centrum Kongresowym ICE Kraków zabrzmiała Pasja wg św. Jana autorstwa Johanna Sebastiana Bacha. Arcydzieło mistrza barokowej opery wykonała orkiestra Akademie für Alte Musik Berlin, śpiewał również berliński Rias Kammerchor.

Oratoria Bacha zaliczają się do najcenniejszych skarbów kultury muzycznej zachodniego chrześcijaństwa. Od dawna przysługuje im uprzywilejowane miejsce w żelaznym repertuarze wielkopostnym, co znalazło odzwierciedlenie w programie 12. Edycji Festiwalu Misteria Paschalia.

W Wielki Piątek w Filharmonii im. Karola Szymanowskiego usłyszymy poświęcone męce Chrystusa oratorium Bernardo Pasquiniego - La sete di Cristo (Chrystus spragniony) w wykonaniu Academii Montis Regalis.

W sobotę, 4 kwietnia w Kopalni Soli w Wieliczce zabrzmią tzw. Ciemne Jutrznie, cieszące się dużą popularnością w XVII – wiecznej Francji. Mianem tym określano pierwsze części liturgii godzin, przeznaczone specjalnie do odprawiania przed świtem w Wielki Czwartek, Piątek i Sobotę. Praktyka przenoszenia nabożeństwa o kilka godzin wstecz, z wczesnego poranka na późny wieczór dnia poprzedzającego spowodowała, że nazywano je ciemnymi czytaniami. Wykonają je Les Talens Lyriques pod kierownictwem Christophea Roousseta.

W Niedzielę Wielkanocną, ostatni dzień Festiwalu będzie można posłuchać George'a Frideric Handla i jego starotestamentowego oratorium Jephtha HWW 70. To wyjątkowe oratorium powstało w 1751 roku, tworzone było w wielkim trudzie ze względu na postępującą ślepotę kompozytora. Świadczy o tym rękopis partytury – liczne skreślenia, nuty pisane poza pięciolinią. Jephtha to biblijne oratorium będące syntezą sacrum i profanum. To dzieło jedyne i niepowtarzalne, to kreacja genialnego artysty, a jednocześnie świadectwo samotności wobec cierpienia. Tę wyjątkową kompozycję będzie można usłyszeć w wykonaniu międzynarodowego zespołu solistów, który tworzą członkowie Accademii Bizantina oraz Chóru Kameralnego Capelli Cracoviensis. Koncert odbędzie się w Centrum Kongresowym ICE Kraków.