Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-12-22 10:19:29 przez system

Świąteczny stół mieszkańców Małopolski

Zgodnie z tradycją, co roku 24 grudnia wraz z pojawieniem się na niebie pierwszej gwiazdki, zasiadamy z najbliższymi do wigilijnego stołu wypełnionego pysznymi potrawami.

W tym dniu po całym domu roznoszą się aromatyczne zapachy naszych ulubionych dań, które w Święta smakują szczególnie. Bez jakich potraw mieszkańcy województwa małopolskiego nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia? Na świątecznym stole rodzin z tego regionu nie może zabraknąć tradycyjnych smaków - barszczu czerwonego, pierogów z kapustą i grzybami, czy smażonego karpia. Jednak w porównaniu do ostatnich lat, rodziny z małopolskiego coraz chętniej eksperymentują – prawie połowa z nich przyznaje, że podczas Świąt przygotowuje więcej dań, które wcześniej nie były popularne.

Ulubione świąteczne potrawy co roku łączą rodzinę przy wigilijnym stole. To właśnie przy nim każdego roku składamy sobie życzenia dzieląc się opłatkiem i spędzamy wyjątkowy czas z bliskimi. Każdy z nas ma swoje wspomnienia i dania, które szczególnie kojarzą się ze Świętami. Jakich smaków w tym magicznym okresie nie może zabraknąć w domach z Małopolski? Jak wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie marki Winiary, mieszkańcy tego regionu nie wyobrażają sobie Bożego Narodzenia bez pierogów z kapustą i grzybami (36%), smażonego karpia (41%) i śledzi (5%), a także czerwonego barszczu - aż w 83% małopolskich domów podaje się go podczas świąt. Mimo tego, że przygotowujemy tę tradycyjną zupę od wielu lat – nadal sprawia nam sporo trudności. Dla mieszkańców Małopolski najtrudniejszym zadaniem jest uzyskanie odpowiedniego smaku barszczu (39%), a także obieranie (14%) i ścieranie buraków (14%). Ulubionym barszczem czerwonym Polaków jest niezmiennie Barszcz Czerwony Ekspresowa Zupa Winiary, który powstaje z najwyższej jakości buraków, uprawianych w Polsce, dzięki czemu ma doskonały kolor. A odpowiednio dobrana kompozycja aromatycznych przypraw, ziół i innych składników gwarantuje idealne doprawienie wigilijnej zupy. Jeśli chcesz poeksperymentować w kuchni i podać go bliskim w nieco innej odsłonie, możesz dodać do niego kapustę kiszoną i suszone grzyby. Takie połączenie z pewnością posmakuje całej rodzinie.

Rodziny z Małopolski podczas Świąt chętnie przygotowują także sałatkę warzywną. Prawie połowa mieszkańców tego województwa (41%) uważa ją za swoją specjalność. Aby w tym roku podać ją na wigilijny stół w nieco innej odsłonie - tradycyjny przepis można w łatwy sposób urozmaicić, dodając do niego marynowane grzybki lub suszoną żurawinę. . W prawie połowie małopolskich domów (36%) nie może zabraknąć również pierogów z kapustą i grzybami, które są także ulubionym daniem najmłodszych.

Więcej przepisów i inspiracji na wyjątkowe świąteczne potrawy oraz przystawki znajdziemy na www.winiary.pl