Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-04-15 21:09:03 przez eb

Świeca nie tylko za stołem. Co oferuje Kraków?

Najstarsza i najważniejsza tradycja Krakowa, czyli odpust Emaus, Święto Rękawki, Festiwal Misteria Paschalia a może trening biegowy w lany poniedziałek lub spacer przy tężni solankowej w Nowej Hucie? Jest w czym wybierać!

Odpust Emaus
W poniedziałek, 18 kwietnia, odbędzie się tegoroczny odpust Emaus. To pierwsza edycja wydarzenia po tym, jak jego organizację przejęło miasto. Po raz pierwszy od lat tradycyjnemu odpustowi będzie towarzyszyć bogaty program kulturalno-edukacyjny przygotowany przez Krakowskie Forum Kultury we współpracy z innymi instytucjami. Emaus, obok Rękawki (odbywającej się we wtorek po Wielkanocy) i zwyczaju odwiedzin grobu Pańskiego, jest uważany za jedną z najstarszych i najważniejszych wielkanocnych tradycji Krakowa.

Tradycyjne Święto Rękawki na kopcu Krakusa
Około 300 wojów i białek, starcie Wiślan z najeźdźcami, osada słowiańska i jarmark historyczny, czyli barwna i pełna przygód podróż w czasie do wieków średnich. Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, na kopiec Krakusa wraca Tradycyjne Święto Rękawki! Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się 19 kwietnia pod hasłem „Klechdy i podania krakowskie”.

Jarmark wielkanocny na Rynku Głównym
Barwny, przygotowany z dbałością o estetykę, nawiązującą do krakowskich motywów, eksponujący regionalne produkty i nawiązujący do wielkanocnych tradycji oraz dziedzictwa kulturalnego miasta. Potrwa do 18 kwietnia.

Festiwal Misteria Paschalia 2022
Misteria Paschalia od lat odkrywają i prezentują kompozycje związane z czasem Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Festiwal zmienia się i odnawia dzięki opiece wyjątkowych muzyków: dyrektorów rezydentów. Ich różne doświadczenia i zainteresowania sprawiają, że za każdym razem możemy przeżywać festiwalowy czas zupełnie inaczej, na zdarzenia wokół Świąt Wielkanocnych spoglądając z nieznanej dotąd perspektywy. 19. edycja Festiwalu Misteria Paschalia trwa do 18 kwietnia.

Biegaj w Krakowie! Treningowy lany poniedziałek przed weekendem maratońskim
Wyjątkowo zamiast w sobotę, 16 kwietnia, na najbliższe zajęcia pod hasłem „Biegaj w Krakowie!” zapraszamy w lany poniedziałek, 18 kwietnia. Organizowane przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w ramach projektu „Trenuj w Krakowie!”, który wpisuje się w miejską kampanię „Kraków w formie”, bezpłatne zajęcia dla dorosłych biegaczy będą ostatnią okazją do sprawdzenia się i otrzymania wskazówek od trenerów przed startem w 19. Cracovia Maraton, Biegu Nocnym na 10 km czy 15. Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego.

Tężnia nad Zalewem Nowohuckim znowu działa
Po przerwie jesienno-zimowej ponownie została uruchomiona tężnia solankowa przy Zalewie Nowohuckim. Tężnia – jak w poprzednim sezonie – działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Natomiast jutro, w Wielką Sobotę metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski poświęci koszyczki z pokarmami na krakowskim Rynku. Stanie się to w obecności prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przewodniczącegp Rady Miasta Krakowa, Rafała Komarewicza. ktorzy złożą mieszkańcom świąteczne zyczenia. Początek święcenie o godz. 11.00.

Tekst i zdjęcie; krakow.pl