Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-03-18 15:00:46 przez system

Święto Patrona Krakowa

19 marca imieniny obchodzi Józef – patron Krakowa. Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń: w piątek władze miasta wraz z uczniami krakowskich szkół im. Józefa Dietla złożyli kwiaty pod pomnikiem swojego patrona na Placu Wszystkich Świętych, w sobotę odbędzie się msza święta w intencji mieszkańców miasta, a w poniedziałek wręczone zostaną medale im. św. Józefa.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem dra Józefa Dietla o godzinie 12:15. Wzięli w niej udział: Katarzyna Król – Zastępca Prezydenta ds. Edukacji i Sportu, Przewodniczący RMK Bogusław Kośmider oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Józefa Dietla, młodzież z Gimnazjum nr 39 im. Józefa Dietla oraz przedstawiciele Małopolskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Dietla.

Tradycyjnie, jak co roku w Bazylice Mariackiej odprawiona zostanie msza święta w intencji mieszkańców Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, która odbędzie się w sobotę, 19 marca o godzinie 18:30. Wezmą w niej udział władze miasta: zastępcy prezydenta Krakowa Elżbieta Koterba i Tadeusz Trzmiel, Przewodniczący Rady Miasta Bogusław Kośmider oraz radni, przedstawiciele Bractwa Kurkowego oraz mieszkańcy Krakowa.

Z kolei w poniedziałek w sali konferencyjnej Małopolskiego Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych wręczone zostaną Medale Św. Józefa. Medale przyznawane są przez Małopolski Cech Rzemieślników i Przedsiębiorców Budowlanych oraz Małopolską Izbę Budowlanych. W tym roku Medale otrzymają: Janusz Kowalski - Prezes Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości oraz Ryszard Rodacki, inżynier urządzeń sanitarnych.

Przypomnijmy, że w 1714 roku Rada Miasta wybrała św. Józefa patronem Krakowa – jako wotum dziękczynne za opiekę w czasie wojny i epidemii. Obraz, przed którym Rada Miasta w roku 1714 zawierzyła Kraków świętemu Józefowi, odbierał niegdyś kult wiernych w nieistniejącym już dziś kościele karmelitów bosych pw. św. Michała i św. Józefa przy ul. Poselskiej. Obecnie obraz znajduje się w Klasztorze Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18.

Józef Dietl, imiennik Świętego urodził się 28 stycznia 1804 roku w Podbużu koło Sambora. Był lekarzem, profesorem i rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w latach 1866–1872 – prezydentem Krakowa.