Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-06-01 17:07:44 przez system

Święto Soli w Wieliczce

Różnorodnie, ciekawie i interaktywnie zapowiada się impreza „Święto Soli”, na którą Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza 7 czerwca w godzinach 9.30 – 19.00 do Zamku Żupnego.

Będzie można uczestniczyć w wytwarzaniu soli w XVII-wiecznej warzelni oraz w pokazach i warsztatach czerpania papieru, skręcania lin, lepienia garnków, pracy kowala a także odkrywać sól na wiele sposobów. Wstęp wolny.

Tradycyjnie zaprezentują się stoiska dawnych i obecnych producentów soli (w Wieliczce, Bochni oraz Kłodawie) i uzdrowisk solankowych. Sól będzie można nabyć w jatce solnej, a z myślą o pasjonatach geologii przygotowano mini-giełdę minerałów.

W kinie solnym wyświetlany będzie film o transporcie soli w Nepalu pt. "Himalaya". Temat poszerzy spotkanie „Sól w Azji” z dr hab. Agnieszką Kuczkiewicz - Fraś (Instytut Orientalistyki UJ) i dr hab. Renatą Czekalską (Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ).

Sól w przeszłości i związane z nią perypetie przybliżą inscenizacje historyczne „Sól nasza najlepsza”, „Licytacja” oraz "Co cesarskie… Dzielenie na dwa".

Będzie też dużo różnorodnej muzyki w wykonaniu: Górniczej Orkiestry Kopalni Soli Bochnia, Kapeli z Mietniowa, zespołu Swingin` blue a imprezę zakończy koncert zespołu Vladimirska.

Do pasjonatów historii Wieliczki skierowane jest zaproszenie na wycieczkę "Szlakiem dawnych szybów wielickiej kopalni".
Praktyczne zajęcia oddychania „U nas oddycha się łatwiej i głębiej” poprowadzi terapeuta z Uzdrowiska Kopalni Soli „Wieliczka”.

Wiele atrakcji przygotowano specjalnie dla dzieci: warsztaty, zabawy z masą solną, zjazd „u liny”, dekorowanie solniczek, gry i konkursy rodzinne oraz całodzienna zabawa przy XVII – wiecznej warzelni soli! Do młodzieży adresowany jest konkurs "Siedmiobój solny”, do wszystkich „Wyścigi nosiczy".

Będzie można także zwiedzić Zamek Żupny, dawną siedzibę zarządu solnego przedsiębiorstwa i znajdujące się w nim wystawy m.in.: "Blask kamieni. Okazy mineralogiczne i kamienie ozdobne w sztuce” i „Solniczki – małe arcydzieła sztuki”. Warto dodać, że wielicki zamek znajduje się na Liście UNESCO od 2013 r.

W tym roku w czasie „Święta Soli” będzie też obecne stoisko promocyjne kampanii "Zasmakuj w Małopolsce”.

Szczegółowy program wydarzenia: www.muzeum.wieliczka.pl