Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-11-09 20:50:58 przez eb

Symboliczny charakter Święta Niepodległości

Zaśpiewajcie Mazurka w domu....

Jak co roku od ponad 100 lat, w tym tygodniu wspominać będziemy odzyskanie przez Polskę niepodległości. Listopadowe wydarzenia z 1918 roku były do tej pory czasem nie tylko zadumy, ale także okazją do wspólnego świętowania. W tym roku święto to będzie wyglądało jednak inaczej. Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną uroczystości będą miały przede wszystkim charakter symboliczny.

Oddając hołd bohaterom walk o niepodległość, wojewoda małopolski Łukasz Kmita złoży kwiaty przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu, przed Krzyżem Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego, a także przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Jana Matejki. W katedrze na Wawelu tradycyjnie zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny. Zgodnie z aktualnymi obostrzeniami liczba uczestników liturgii będzie musiała zostać ograniczona. W tym roku nie będzie też pochodu patriotycznego.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita zachęca wszystkich Małopolan do symbolicznego uczczenia Narodowego Święta Niepodległości w gronie rodzinnym. W trosce o zdrowie i życie osób starszych skierował również specjalny apel do Kombatantów, aby pozostali w swoich domach.

– W tym roku, obecna sytuacja epidemiczna, nie tylko w Krakowie, ale i w całej Polsce, nie pozwala na organizację uroczystości, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych. Zwracam się do Państwa, Czcigodni Kombatanci, o pozostanie w domach, by nie narażać siebie i swoich bliskich – apeluje wojewoda Łukasz Kmita.

– Mimo iż nie możemy wspólnie i uroczyście świętować odzyskania przez Polskę Niepodległości, niech w szczególności dzisiaj przyświeca nam pamięć o wydarzeniach z roku 1918, niech żyje ona w naszych sercach, a radość wynikająca z zrzuconego jarzma przypomina o bohaterach narodowych – dodaje wojewoda.

Pomimo trudności związanych z obowiązującą sytuacją, nadal jednak możemy wspólnie cieszyć się z niepodległości naszej Ojczyzny, nawet bez wychodzenia z domu. Taką możliwość daje nam chociażby włączenie się w akcję „Niepodległa do hymnu”. Zachęcamy wszystkich, by w samo południe 11 listopada zaśpiewać Mazurka Dąbrowskiego. Szczegóły związane z tym wydarzeniem można znaleźć TUTAJ.