Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-02-10 12:43:49 przez eb

Szkielet pod Kossakówką

Fragmenty naczyń, kafli, monety, zdobione guziki, gwizdek w kształcie ptaszka, pierścień, fajki, a do tego, co najbardziej zaskakujące, pochówek szkieletowy – podczas remontu zabytkowego zespołu dworsko-parkowego Kossakówka badacze natrafili na serię znalezisk archeologicznych.

Kupiona przez miasto Kossakówka od końca 2019 roku należy do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Trwa generalny remont, po którym muzeum stworzy w tym miejscu prezentację dokonań rodziny Kossaków.

Podczas realizowanych prac badacze natrafili na ciekawe znaleziska archeologiczne. Jak zauważa Szymon Pawlikowski, kierownik badań archeologicznych w Kossakówce, odkrycia są zaskakujące, ponieważ Kossakówka jest nowożytnym obiektem.

Na bogatą serię odkryć archeologicznych składają się między innymi przedmioty związane z codziennym życiem zarówno mieszkańców budynku przy pl. Kossaka 4, jak też osób, które żyły w tym miejscu zanim powstała Kossakówka. Badacze znaleźli fragment drogi kamiennej długości około 4 metrów i innych artefaktów na głębokości około 3,7 metra. To między innymi przedmioty codziennego użytku, kafle ceramiczne, fragmenty naczyń, monety, szklane przedmioty, zdobione guziki, fajki, pierścień, ale też – co zaskakujące – pochówek szkieletowy.

Jednostkowy grób znajdował się na głębokości około 3,5 metra. Z badań wynika, że znaleziony szkielet należał do kobiety, która zmarła w wieku 25-30 lat. Nie da się natomiast określić daty oraz przyczyny śmierci. Na podstawie materiału archeologicznego znalezionego w pobliżu pochówku archeolodzy szacują odkrycie na XVI lub XVII w.n.e. Szymon Pawlikowski podkreśla, że zjawisko jest wyjątkowe, bo na tym terenie nie było cmentarzyska.

Wśród innych znalezionych przedmiotów szczególną uwagę zwraca zachowany fragmentarycznie gwizdek w kształcie ptaszka.

– Najciekawszym z tych przedmiotów jest, zachowany niestety jedynie fragmentarycznie, gwizdek w kształcę ptaszka – taki sam, jakie możemy nawet dzisiaj kupić w Krakowie jako pamiątkę. Gwizdek ten datowany jest na mniej więcej XVI/XVII wiek, więc możemy powiedzieć, że już wtedy istniała ta tradycja – mówi Patryk Sewoluk, archeolog pracujący w Kossakówce.

Znaleziska archeologiczne, na które natrafili badacze podczas robót ziemnych na terenie Kossakówki, zostały przybliżone w filmie przygotowanym przez Muzeum MOCAK: