Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-10-10 19:53:24 przez Czas2012

Szkieletor już nie straszy, zamiast niego nowoczesny drapacz chmur

Po 45 latach zakończyła się budowa drapacza chmur przy Rondzie Mogilskim w Krakowie. Dla znanego mieszkańcom Szkieletora nastała nowa epoka – Unity Center – wielofunkcyjne centrum biznesowe złożone z pięciu budynków.

Naczelna Organizacja Techniczna w 1968 ogłosiła konkurs na stworzenie siedziby. Wygrał zespół Zdzisława Arcta, który zaproponował 92-metrowy wieżowiec z salami konferencyjnymi i podziemnym parkingiem na niemal 200 samochodów. W budynku miała znaleźć się także cześć restauracyjna z tarasem widokowym, pokoje dla gości oraz oczywiście biura NOT. Prace rozpoczęto w 1975 roku, a cztery lata później zakończono z powodu niewystarczających środków. Od tego momentu szkielet budynku straszył krakowian przez ponad 40 lat.

W 2005 roku budowę przejął GD&K Group – krakowska firma deweloperska, jednak prace rozpoczęły się w 2016 roku. W cztery lata udało się postawić drapacz chmur, jakiego nie powstydziłaby się Warszawa.

Unity Tower to najwyższy budynek w Krakowie sięgający 102,5 m. Na szczycie (26 piętro) planowany jest taras widokowy wraz z przeszkloną restauracją, skąd można zobaczyć zarys Tatr oraz Beskidu, oczywiście Wawel, kościół Mariacki i krakowskie kopce.

U podnóży wieżowca znajduje się Unity Square – miejski plac łączący kampus Uniwersytetu Ekonomicznego z siecią komunikacyjną przy Rondzie Mogilskim. Jak wskazują twórcy, to atrakcyjne miejsce work&relax, przestrzeń pełna życia i energii, gdzie można odpocząć, napić się kawy, zjeść lunch czy zrobić zakupy.

Pozostałe budynki zajmują nowoczesne biurowce i hotel Radissson Red z 230 pokojami oraz luksusowy apartamentowiec. Łączna powierzchnia kompleksu to 50.000 m2.

Pierwsi najemcy już zaczynają się wprowadzać, natomiast jeszcze trwają prace nad ukończeniem ostatnich pięter najwyższego budynku. Nadal dostępna jest przestrzeń biurowa i usługowa do wynajęcia.

DML

Info: Unity Centre