Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-26 14:36:23 przez system

Szpital w Krakowie otrzymuje mobilną bibliotekę

27 października Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego w Krakowie otrzyma mobilną bibliotekę, tzw. Bajkowóz. Ten wyjątkowy prezent dla chorych dzieci nie byłby możliwy bez zaangażowania ekspertów Fundacji Serdecznik oraz darczyńców – Fundacji Piotr i Paweł „Radość Dzieciom” oraz Piotr i Paweł SA.

Od 2013 r. Fundacja Serdecznik ofiarowuje Bajkowozy szpitalom, hospicjom oraz szkołom przyszpitalnym. Mobilne biblioteki są już w kilkudziesięciu miastach. Bajkowóz, który trafi do krakowskiej placówki, będzie 41. przekazanym przez fundację w ramach projektu „Oddział Bajka” i drugim, który pojawi się w Krakowie. Rok temu bajkową bibliotekę otrzymał Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

- Z ogromną przyjemnością przekazujemy Bajkowóz kolejnemu krakowskiemu szpitalowi. To prezent dla chorych maluchów, ich rodziców oraz lekarzy.Wierzymy, że dzięki ukrytym w książkach historiom pomożemy dorosłym w trudnych rozmowach z dziećmi o cierpieniu, chorobie i samotności. Mamy też nadzieję, że wraz z Bajkowozem na szpitalnych salach i korytarzach pojawi się więcej uśmiechu i pozytywnej energii – przyznaje Anna Bany z Fundacji Serdecznik.

Bajkowóz jest tak skonstruowany, aby mógł stanąć przy każdym szpitalnym łóżku. Dzięki temu nawet najciężej chore dzieci mają dostęp do ulubionych pozycji książkowych. Pomocne w leczeniu lektury, blisko 100 pozycji, podarowali pracownicy Piotr i Paweł SA. Oprócz książek na małych pacjentów czekają liczne niespodzianki – to zabawki i akcesoria poukrywane w wielu schowkach mobilnej biblioteki. Są wśród nich m.in. stare mapy i lupy zachęcające dzieci do uruchomienia wyobraźni i wyruszenia w pasjonującą i pełną przygód podróż.