Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-09-30 20:11:40 przez eb

Sztuka i moda, czyli piękny wiek XIX

2 października, od godz. 13.00, Wawel zaprasza do jednego ze swoich oddziałów – Dworu w Stryszowie, na wernisaż wystawy „Piękny wiek XIX”. Twórcy ekspozycji zaprezentują rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z okresu: od początku tego stulecia poprzez kolejne dekady. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Wystawa potrwa do 15 października.

Twórcy wystawy „Piękny wiek XIX” prezentują rekonstrukcje dwunastu ubiorów pochodzących z okresu od początku tego stulecia poprzez kolejne dekady, dzięki czemu możliwe stało się płynne zademonstrowanie zmian, obejmujących zarówno formowanie sylwetki, jak i trendy w tkaninach czy wzorach. Poza sukniami dziennymi i balowymi pokazane zostaną także suknie związane z istotnymi momentami w życiu prywatnym i społecznym kobiety, takimi jak ślub czy żałoba – w tym również mająca symboliczne znaczenie w historii Polaków suknia żałobna z okresu powstania styczniowego. Zwiedzający zobaczą oryginalne suknie z przełomu XIX i XX wieku, a także inne akcesoria ze świata mody. Warto również zwrócić uwagę na żurnale modowe i inne wydawnictwa wypełnione rycinami modowymi.

Rekonstrukcje ubiorów powstały w Atelier Nomina Rosae – działającej z towarzyszeniem Fundacji Nomina Rosae – pracowni, specjalizującej się w odtwarzaniu ubiorów historycznych oraz w tworzeniu kostiumów teatralnych i filmowych. Projekty ubiorów przygotowała dr Maria Molenda, historyczka specjalizująca się w dziejach mody oraz w rekonstrukcji ubiorów historycznych i kostiumów.

Wernisaż wystawy w sobotę, 2 października

13.00 – początek jesiennego pikniku
14.00 – „Najlepszy przyjaciel” – spotkanie z pięknymi chartami rosyjskimi i ich hodowcami z hodowli; „Porcelanowa Piękność Pani Gabriela zaprasza na herbatę” – pokaz parzenia herbaty w samowarze w wykonaniu Gabrieli Krysińskiej (możliwość degustacji napoju)
15.00 – „Najlepsza rozrywka to taniec” – wspólne tańce na dziedzińcu dworu
16.00 – „Najlepsze fotografie” – Atelier Marcina Szwaczki, wspólne zdjęcie uczestników wydarzenia (możliwość zamówienia fotografii kolodionowej)
17.00 – „Modowe niedyskrecje i egzaltacje” – krótki wykład o bieliźnie w XIX wieku oraz o emocjach związanych z ubiorami
17.30 – kuratorskie oprowadzanie po wystawie
Inne wydarzenia
„Stryszów zawsze ładny”, 17 października
Aktorzy Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy wcielą się w dawnych mieszkańców dworu, by zaprezentować żywe obrazy z przeszłości. Zwiedzających oprowadzać będzie Mirosław Płonka, asystent w Katedrze Historii Nowożytnej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, pomysłodawca przedsięwzięcia. Cena biletu: 1 zł

„Teatr w fotografii – podróż w czasie”, wernisaż wystawy, 29 października
Wernisaż mini wystawy fotograficznej, kończącej projekt „Teatr w fotografii – podróż w czasie”, który ma na celu podtrzymanie tradycji narodowej i poznanie kultury Stryszowa. W ramach projektu uczestnicy poznali historię życia postaci zamieszkujących dwór stryszowski w poprzedniej epoce i zaprojektowali stroje nawiązujące do tego okresu. Na wystawie zaprezentowane zostaną zarówno projekty strojów, jak i efekty sesji zdjęciowej, uwieczniającej zrealizowane kostiumy. Wydarzenie bezpłatne.

W trakcie spotkania uczestnicy przyjrzą się działalności właścicieli Dworu, Gorczyńskich i Łubieńskich, którzy przyczynili się do powstania w Stryszowie szkoły powszechnej, budowy linii kolejowej oraz do rozwoju chłopskiego ruchu spółdzielczego. Osobnym wątkiem będą działania zamieszkujących dwór kobiet, które bezinteresownie wspierały potrzebujących i pomagały synom chłopskim w zdobywaniu wyższego wykształcenia. Cena biletu: 2 zł

Rezerwacje i bilety
Bilet na wystawę czasową – 3 zł.

Wtorek – wstęp wolny. Sprzedaż biletów w kasie muzeum oraz online (od dnia otwarcia wystawy). Na stronie e-sprzedaży należy najpierw wybrać dogodny termin zwiedzania, a następnie Dwór w Stryszowie – zwiedzanie.

Zakup biletów na wydarzenia towarzyszące wystawie jest możliwy w kasie Muzeum. Możliwa wcześniejsza rezerwacja drogą mailową: dworstryszow@wawelzamek.pl