Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-12 15:16:14 przez system

Szukają potencjalnych dawców komórek macierzystych

14 maja w Centrum Handlowym Gemini Park Tarnów odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku dla tarnowianina: Kamila oraz innych pacjentów.

W sobotę 14 maja, w godzinach 10:00 – 20:00 wolontariusze z Fundacji Dawców Komórek Macierzystych Polska, zachęcać będą odwiedzających Gemini Park do rejestracji jako potencjalni dawcy szpiku kostnego. Stoisko zlokalizowane będzie tuż przy strefie restauracyjnej, naprzeciwko sklepu Smyk.

Akcja „Pomóż Kamilowi i innym” organizowana jest m.in. na rzecz Kamila, mieszkańca Tarnowa, który zmaga się z ostrą białaczką szpikową. Aby mógł wrócić do zdrowia, niezbędny jest przeszczep komórek macierzystych krwi od Dawcy niespokrewnionego.

Podczas akcji zarejestrować się w bazie DKMS będą mogły wszystkie zdrowe osoby w wieku 18-55 lat. Rejestracja zajmuje kilka chwil i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Co ważne, wbrew powszechnie panującej opinii, są dwie metody oddania komórek macierzystych bądź szpiku. W 80% przypadków pobierane są komórki macierzyste z krwi obwodowej. W 20% przypadków szpik kostny pobierany jest z talerza kości biodrowej.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja dla dawców jest bezpłatna, ale jej koszt to 250 zł, które Fundacja DKMS Polska pokrywa dzięki wsparciu osób prywatnych lub firm. Każda, nawet najmniejsze wsparcie finansowe Fundacji DKMS pozwoli pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Swoją cegiełkę można przekazać poprzez darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.