Kategoria: Region
Opublikowano: 2019-09-18 23:47:22 przez Czas2012

Szybki tramwaj na Azory

Zbliżą się duża inwestycja na północy Krakowa

Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie rozstrzygnął przetarg na przygotowanie dokumentacji i uzyskanie zgód na budowę linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na osiedle Azory. Najkorzystniejsza okazała się oferta firmy Sweco Consulting Sp. z o.o. z Poznania. W ciągu najbliższych tygodni planowane jest podpisanie umowy – informuje Urząd Miasta Krakowa.

Z pięciu ofert, które wpłynęły w przetargu na opracowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie decyzji zezwalających na budowę najkorzystniejsza okazała się propozycja poznańskiej firmy projektowej Sweco Consulting Sp. z o.o. Jej wartość opiewa na kwotę nieco ponad 3 mln zł.

  • To kolejny krok do rozpoczęcia tej ważnej inwestycji na północy miasta. Chcielibyśmy, aby w dwa lata od popisania umowy zadanie było przygotowane do ogłaszania przetargu na budowę – informuje Łukasz Szewczyk, pełniący obowiązki dyrektora ZIM w Krakowie. W tym czasie projektant będzie miał za zadanie opracować pełną dokumentację budowlaną, wykonawczą i uzyskać decyzje administracyjne dla inwestycji.

Linia Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na osiedle Azory to kolejna duża inwestycja infrastrukturalna na północy miasta, za którą odpowiada ZIM. Zadanie będzie polegać na budowie linii tramwajowej o długości ok. 2,5 km podwójnego toru wraz z siecią trakcyjną od pętli Krowodrza Górka wzdłuż ul. Opolskiej na osiedle Azory, gdzie w ramach pętli autobusowej przewidziano zakończenie torowiska w formie rozjazdów trapezowych z peronami tramwajowymi.

W ramach linii zaplanowano przystanki w czterech lokalizacjach. Zamontowany będzie system sterowania ruchem oraz dynamiczna informacja pasażerska. Zmodernizowany będzie także układ drogowy powiązany z nową linią tramwajową.