Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-05-08 12:00:56 przez system

Tarnów: kamienice i muzeum odzyskają dawny blask

Dzięki środkom pochodzącym z Województwa Małopolskiego do końca roku 2018 możliwe będzie zrealizowanie zadań, które pozwolą wrócić do dawnej świetności zabytkowym kamienicom, w których mieści się muzeum. Znajdujące się w nim zbiory to niekwestionowane skarby, które reprezentują m.in. malarstwo polskie i europejskie od XVII wieku po współczesność.

Wewnątrz kamienic tarnowskiego muzeum, mieszczących się przy ulicy Rynek 20-21 powstanie stała ekspozycja historyczna. Przy jej projektowaniu zostaną wykorzystane najnowocześniejsze, panujące w muzealnictwie trendy oraz możliwości technologiczne, w tym sprzęt multimedialny.

W ramach zaplanowanych prac konserwatorskich i zabezpieczających zabytkowe kamienice, przewidziane są też roboty rozbiórkowe, budowlane i wykończeniowe. Wymienione zostaną instalacje wewnętrzne oraz stolarka okienna i drzwiowa. Pojawią się nowe windy, balustrady i urządzenia wentylacyjne. Poszczególne pomieszczenia muzeum zostaną na nowo wyposażone. Zaplanowane jest również przeprowadzenie prac konserwatorskich przy kilkudziesięciu eksponatach z kolekcji Działu Archeologii i Historii.

Zapewnienie odpowiednich warunków do przechowywania zbiorów muzealnych, remont budynków i zwiększenie powierzchni użytkowej Muzeum Okręgowego w Tarnowie to podstawowe zadania, na realizację których instytucja otrzyma 5,65 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W siedzibie muzeum wicemarszałek Stanisław Sorys uroczyście wręczył dyrektorowi tej jednostki Andrzejowi Szpunarowi umowę gwarantującą dofinansowanie.

UMWM