Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-07 14:56:21 przez system

Tarnów: rusza festiwal dobrego humoru

Już od piątku 9 września Tarnów po raz dwudziesty będzie polską stolicą komedii. Stanie się tak za sprawą kolejnej, jubileuszowej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia. O główną nagrodę walczyć będzie dziewięć teatrów z całej Polski.

W ciągu dziesięciu dni na tarnowskich scenach zobaczymy dziewięć spektakli konkursowych, prezentowanych przez teatry z Krakowa, Warszawy, Katowic , Lublina i oczywiście Tarnowa. Podobnie jak w roku ubiegłym, większość spektakli będzie grana dwa razy. Dwudziesty Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia 2016 otworzy komedia kryminalna „Havel-Man” w wykonaniu aktorów tarnowskiego teatru. Będzie to przedpremierowy pokaz spektaklu w reżyserii Evy Rysovej na podstawie tekstu Mateusza Pakuły. W kolejne dni na deskach „Solskiego” zobaczymy, m.in.: Paulinę Holtz i Edwarda Linde-Lubaszenko w spektaklu „Wychowanka” A.Fredry w reż. M. Zadary z Warszawy czy spektakl „Herosi transformacji i miecz Chrobrego” z Teatru Pożar w Burdelu. Nie zabraknie też dzieł klasycznych. Zobaczymy „Ożenek” w wykonaniu Teatru Śląskiego w Katowicach oraz „Poskromienie złośnicy” Teatru Bagatela w niekoniecznie klasycznym wydaniu. Awangardowo i refleksyjnie zapowiada się „Tata ma kota (albo poczytaj mi mamo)” Sceny Prapremier InVitro z Lublina, czy „Kowboj Parówka” Teatru Łaźnia Nowa z Krakowa. Krakowski Teatr Otwarty zafunduje nam historię z nutką grozy w spektaklu „Teatr Telewizji. Komedia sensacyjna”, a „Sarenki” z Teatru Ludowego w Krakowie zapowiadają wieczór miło spędzony w towarzystwie czterech nieudaczników.

  • Proszę Was – Drodzy Widzowie – by zabierać na spektakle radość spotkania i otwartość na prezentowane style, techniki i gatunki komediowe. Z takim nastawieniem uda się nam dostrzec to, co w teatrze najważniejsze: to niewyobrażalne, a jednak istniejące, miejsce na styku aktorów i widzów, gdzie rodzą się czyste emocje. - z takim apelem zwrócił się do widzów Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego, organizator festiwalu.

Wszystkie spektakle konkursowe powalczą o nagrodę Grand Prix festiwalu i tradycyjną statuetkę tarnowskiej Talii. Pokazy konkursowe oceniać będzie czteroosobowe jury w składzie : Barbara Wrzesińska – aktorka teatralna i filmowa, Kalina Zalewska – recenzentka teatralna, Łukasz Gajdzis – reżyser teatralny i Marcin Hycnar – aktor i reżyser teatralny. Swoją nagrodę przyznają tradycyjnie także widzowie. Widzowie będą głosować na ich zdaniem najciekawszy spektakl.

Festiwal to nie tylko spektakle. Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne imprezy, wśród tych najważniejszych należy wymienić koncert Stanisławy Celińskiej „Atramentowa” oraz przedsięwzięcia plenerowe: na placu dawnej „Kapłanówki” - „Rycerz nieistniejący” Teatru im. W.Siemaszkowej z Rzeszowa i niezwykłe show „Wanted” włoskiej grupy eVenti Verticali na tarnowskim Rynku. Na zakończenie festiwalu, które odbędzie się w Centrum Sztuki Mościce, poznamy zwycięzców XX edycji tarnowskiej Talii, a na scenie zobaczymy m.in.: Darię Widawską, Dominikę Ostałowską czy Alana Andersza w spektaklu „Hawaje, czyli przygody siostry Jane” z Teatru Capitol w Warszawie.

Szczegółowy program na stronie www.teatr.tarnow.pl Informacje o biletach pod nr tel. 14 6883287 lub 784976025.