Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-09-21 10:54:41 przez system

Tarnów stolicą chóralistyki

Prawie sześciuset chórzystów z całej Polski przyjedzie 24 września do Tarnowa. Miasto w tym dniu stanie się stolicą chóralistyki za sprawą V Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Sacra Ecclesiae Cantio”.

„Podczas Festiwalu wystąpi dwadzieścia jeden chórów m.in. z Sanoka, Lublina, Zamościa, Białegostoku, Krakowa. Będzie także siedem chórów z diecezji tarnowskiej. Festiwal to okazja do wymiany doświadczeń. Chóry zyskują na swoim poziomie śpiewu czy na bogactwie repertuaru” - mówi ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor Festiwalu.

Miłośnicy muzyki chóralnej będą mieli okazję zobaczyć i posłuchać chórów z całej Polski, zwłaszcza, że wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Prezentacje potrwają w sobotę w kościele Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie od godziny 8.30 do 14.15. Natomiast o godzinie 18.00 w tarnowskiej katedrze zostanie odprawiona Msza św., w czasie której wszystkie śpiewy, wspólnie wykonają chóry biorące udział w Festiwalu.

„Bazylika będzie wypełniona chórami, bo zaśpiewa ok. sześciuset osób. Zapraszamy melomanów, na pewno nie braknie dla nich miejsca” - dodaje ks. Piekarz.

Po Mszy odbędzie się ogłoszenie wyników i koncert galowy.

Patronat nad Festiwalem objęli Biskup Tarnowski Andrzej Jeż, prezydent Tarnowa Roman Ciepiela oraz Starosta Powiatu Tarnowskiego Roman Łucarz.

Chór może wystąpić tylko w jednej z trzech kategorii: chóry kameralne, jednorodne i chóry mieszane. Będzie też specjalna kategoria dla chórów z diecezji tarnowskiej. Każdy chór ma wykonać w układzie wielogłosowym a cappella przynajmniej trzy zróżnicowane stylistycznie dowolne utwory religijne z własnego repertuaru i jeden obowiązkowy o tematyce maryjnej.

W jury zasiądą niekwestionowane autorytety w dziedzinie chóralistyki: prof. Lidia Matynian – Akademia Muzyczna w Krakowie, ks. prof. dr hab. Andrzej Zając – Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej UPJP II w Krakowie, prof. dr Jerzy Kurcz – Akademia Muzyczna w Krakowie.

Organizatorami Festiwalu są: Wydział Muzyki Kościelnej Kurii Diecezjalnej w Tarnowie, Wydział Kultury Urzędu Miasta Tarnowa, Duszpasterstwo Środowisk Twórczych, Bazylika Katedralna w Tarnowie, Parafia św. Józefa i Matki Bożej Fatimskiej w Tarnowie, Diecezjalne Studium Organistowskie w Tarnowie.