Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-04-25 16:51:30 przez system

Tarnów: święto kina rozpoczęte

Koncertem Włodek Pawlik Trio Plus 24 kwietnia zainaugurowano 30. Tarnowską Nagrodę Filmową. Przed nami tydzień z projekcjami filmowymi, spotkaniami z twórcami i aktorami oraz wydarzeniami muzycznymi i edukacyjnymi, także w plenerze.

Jubileuszowa edycja Tarnowskiej Nagrody Filmowej potrwa do 30 kwietnia.- To spory kawałek polskiej kultury zapisany na taśmie filmowej. To wspomnienia zapisane w sercach, emocjach i w pamięci tysięcy widzów, którzy przez wszystkie edycje mogli oglądać i dyskutować nad tym, co w polskim kinie najciekawsze, najistotniejsze i najbardziej godne polecenia- mówiła Monika Faron-Mistak, prowadząca koncert. W zastępstwie Magdaleny Sroki, dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, list na ręce organizatorów przekazał Jacek Fuksiewicz- Tarnowska Nagroda Filmowa od 1986 roku słynie z wielkiego zaangażowania w upowszechnianie kultury filmowej oraz promocję polskiego kina. Nie można się temu dziwić, wszak festiwal został stworzony przez prawdziwych pasjonatów kina – czytamy w liście.

- Tarnowska Nagroda Filmowa wzrusza, ma siłę magnetyczną, dobrze, że trwa. Jest naszą dumą i radością. Proszę państwa, szanowni goście festiwalowi, drodzy tarnowianie, to dla mnie wielki zaszczyt i ogromny przywilej, że w tak niezwykłym jubileuszu mogę wypowiedzieć tę magiczną formułę. Zrobię to ze wzruszeniem, którego nie zamierzam ukrywać. Festiwal Wybranych Polskich Filmów Fabularnych, trzydziestą Tarnowską Nagrodę Filmową uważam za otwarty – powiedziała Krystyna Latała, pełnomocnik prezydenta ds. kultury, otwierając festiwal.

Jury profesjonalne będzie pracować pod przewodnictwem aktora i reżysera Jerzego Stuhra w składzie: Ewa Braun – scenograf, Zygmunt Konieczny – kompozytor, Krystyna Latała – pełnomocnik prezydenta ds. kultury, Ks. Andrzej Luter - filmoznawca, krytyk filmowy, Jacek Petrycki - operator filmowy, Tadeusz Sobolewski - krytyk filmowy i Zbigniew Waleryś – aktor.

25 kwietnia, trzy projekcje konkursowe. O godzinie 16:30: „11 Minut”, reż. Jerzy Skolimowski (82'). Po projekcji odbędzie się spotkanie z aktorem Janem Nowickim w Klubie Filmowym. O godzinie 18: 15 zobaczymy film Filipa Bajona „ Panie Dulskie”, po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem. Z kolei o godzinie 20: 15 film w reżyserii Magnusa Von Horna „ Intruz” .

Muzycznie będzie na tarnowskim Rynku. O godzinie 19 rozpocznie się koncert młodego artysty z wyjątkowym głosem, uczestnika programu X Faktor, Piotra Zioły. Wstęp na wszystkie koncerty w namiocie festiwalowym 1 zł. Bilety będą dostępne w dniu koncertu w Biurze Obsługi TCK - Rynek 5 w godzinach od 10:00 do 18:00 i na godzinę przed koncertem w namiocie. Ilość miejsc ograniczona.

W czasie trwania całego festiwalu można również oglądać trzy wystawy: Witold Sobociński. Wizualna Ciągłość Obrazu w Tarnowskim Centrum Kultury, Echa Paryża - Stasys Eidrigevicius w Centrum Sztuki Mościce oraz czynną całą dobę wystawę -10 lat emocji -Polskie Drogi Do Oscarów na tarnowskim Rynku.