Tarnów w pełnej gotowości do ŚDM
Przygotowania do ŚDM wkroczyły w ostatnią fazę. 17 marca, podczas konferencji prasowej w Tarnowie, poruszone zostały kwestie współpracy z samorządami, wolontariatu, logistyki i bezpieczeństwa w czasie Tygodnia Misyjnego.
- Członkowie Diecezjalnego Zespołu ds. ŚDM proszą o cierpliwość w kwestii przydzielania zagranicznych grup do okręgów. – Na dzisiaj mamy zarezerwowane 9503 miejsca. Są to osoby, które pragną przyjechać, ale nie potwierdziły jeszcze formalnie swojego udziału w Krakowie. Natomiast „pewnych” osób, które takie potwierdzenie nadesłały jest 7499 – mówi Marta Wideł z tarnowskiego Biura ŚDM. Wśród krajów, z których pochodzić będą goście, wymienione zostały Stany Zjednoczone, Meksyk, Chile, Boliwia, Ekwador, Malezja, Filipiny, Rosja, Czad, Kongo, Madagaskar, Egipt, Francja Włochy, Słowacja, Norwegia, Rumunia, Chorwacja. – Śmiało można powiedzieć, że przyjedzie do nas cały świat – dodaje pani Marta.
Światowe Dni Młodzieży opierają się na pracy wolontariuszy. Jak mówi Anna Szczepanek, zrzeszająca ich w swojej sekcji, takich osób jest zgłoszonych już ponad trzy i pół tysiąca. – Największe zainteresowanie wzbudza wolontariat parafialny. Wszystkie sekcje są nadal otwarte. Zapraszamy szczególnie tłumaczy i osoby, które pomogą nam w Starym Sączu, gdzie spotkamy się z pielgrzymami na ogólnodiecezjalnym evencie. Spodziewamy się tam od 20 do 30 tysięcy osób – podsumowuje pani Anna. Rejestracja wolontariuszy kończy się już 20 marca, lecz jak zapewnia koordynator sekcji, może być ona przedłużona do czasu rozpoczęcia pierwszego szkolenia – szczegóły na www.sdm.tarnow.pl.
O gotowości samej stolicy diecezji do przyjęcia pielgrzymów w czasie Tygodnia Misyjnego wspomniał Prezydent Miasta Tarnowa Roman Ciepiela. – Chcemy być dobrym gospodarzem. Spodziewamy się w lipcu zwiększonego ruchu turystycznego. Sam Tydzień Misyjny powinien przebiegać bardzo sprawnie – zapewnia prezydent i dodaje – chciałbym, aby tarnowska młodzież mogła w pełni uczestniczyć w ŚDM. Jesteśmy gotowi udzielić wsparcia, również finansowego, tym wszystkim przedsięwzięciom, które będą skierowane do tarnowskiej młodzieży przygotowującej się i uczestniczącej we wszystkich akcentach związanych z Dniami Młodych. -
– Stawiamy na kolej w kontekście transportu na Diecezjalny Dzień Wspólnoty – oświadczył odpowiedzialny za logistykę Marcin Lewandowski. – Przygotowujemy się na przewiezienie 15 tysięcy młodych osób 23 lipca do Starego Sącza, a także chcemy wykorzystać właśnie kolej do przewozu ludzi do Krakowa – zarówno 25 lipca, jak i 31 lipca, kiedy to młodzi z wydarzeń głównych będą wracać – dodaje.
W trosce o bezpieczeństwo w czasie pielgrzymki, do lipcowego wydarzenia przygotowuje się policja. – Utrudnienia w ruchu, które pewnie nastąpią, będą minimalizowane przez tarnowskich policjantów. Ryzyko wystąpienia poważnych zakłóceń, czy zagrożeń jest na niskim – zupełnie normalnym – poziomie – mówi mł. insp. Mirosław Moryl, Komendant Miejski Policji w Tarnowie. I dodaje – jesteśmy jako kraj i diecezja bardzo jednorodni narodowościowo i religijnie. Każde odstępstwo od normy jest stosunkowo łatwe do wychwycenia dla służb, które będą zapewniały bezpieczeństwo. -
Ostatnim kamieniem, odmierzającym czas w przygotowaniach do ŚDM jest piąte spotkanie Synaj. Młodzi spotkają się w sobotę w różnych miejscach diecezji oraz w niedzielę – w Tarnowie. – Będziemy chcieli uwielbiać Pana za to, że nas zaprosił do Ziemi Obiecanej – mówi ks. dr Paweł Górski, koordynator ŚDM w diecezji tarnowskiej. Spotkanie rozpocznie się na tarnowskim rynku lub, w razie niepogody, na hali przy ul. Gumniska. Szczegóły obchodów Niedzieli Palmowej dostępne są na stronie www.sdm.tarnow.pl.
Angelika Biernat