Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-12-21 20:48:05 przez eb

Tarnów: zbierają "Panoramę " po kawałku

Panorama Siedmiogrodzka” była wielkoformatowym dziełem, które powstało na zamówienie węgierskie, z zamiarem uczczenia 50. rocznicy węgierskiego powstania narodowego. Upamiętnienia bitwę o stolicę Siedmiogrodu – Sybin (11 marca 1849 r.), w trakcie której powstańcze wojska pod dowództwem gen. Józefa Bema, odniosły zwycięstwo nad przeważającymi wojskami austriackimi i węgierskimi.

Prace nad stworzeniem „Panoramy” prowadził zespół kierowany przez Jana Stykę. Po raz pierwszy zaprezentowano ją we Lwowie we wrześniu 1897 r. Ostatecznie, po licznych perypetiach została pod kierunkiem samego Styki pocięta na kawałki. Poszczególne fragmenty, zostały sprzedane jako obrazy sztalugowe.

Od wielu już lat tarnowskie Muzeum prowadzi poszukiwania mające na celu odnalezienie, identyfikację, a także jeśli to możliwe nabycie kolejnych fragmentów dzieła. Prezentowane są one w „Galerii Panorama” mieszczącej się w budynku dworca kolejowego w Tarnowie.

W najbliższym czasie, 23 grudnia w Galerii Panorama odbędzie uroczysta prezentacja nowo zakupionego fragmentu „Panoramy Siedmiogrodzkiej”, który wzbogacił zbiory Muzeum Okręgowego w Tarnowie dzięki wsparciu finansowemu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Małopolskiego.

Nowo zakupiony obraz o wymiarach 60 x 116 cm stanowi jedną z centralnych scen „Panoramy”. Rozgrywa się ona nieco z tyłu, jednak w bezpośredniej bliskości jej serca – sztabu gen. Bema. Na kompozycji uchwycony został moment zaprzęgania koni przez znajdujących się obok dwóch żołnierzy. W tle ze spowitego pola bitwy wyłaniają się sylwetki węgierskich huzarów.

Wartość zakupionego fragmentu Panoramy to 116 000 zł, z czego 92 000 zł pochodzi z dofinansowania Miniesterstwa Kultury.