Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-02-04 18:25:41 przez system

Tarnowski matematyk z tytułem profesora

Naukowiec z Tarnowa, Mirosław Baran, otrzymał tytuł profesora. Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystego spotkania w Pałacu Prezydenckim osobiście przekazał akt nominacyjny tarnowianinowi. Profesor Baran związany jest z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową, gdzie wykłada w Instytucie Matematyczno-Przyrodniczym oraz z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie.

Gratulując nowo mianowanym profesorom, prezydent powiedział, że to wielkie osiągniecie i niezwykły moment w życiu naukowca - czytamy w oficjalnym komunikacie Kancelarii Prezydenta RP. – Wiem, że przeszliście Państwo długą drogę, żeby ten tytuł zdobyć – powiedział Andrzej Duda podczas uroczystości.

Mirosław Baran pracował na zaszczytny tytuł trzy lata. - Odebranie nominacji traktuję jako zwieńczenie nie tylko ostatnich lat, ale przede wszystkim mojej całej drogi zawodowej - zaznacza profesor.

Prof. Baran jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie. - Moją pierwszą nauczycielką matematyki była pani Krzysztofa Kowal - wspomina profesor. Z tarnowską PWSZ jest związany od początku jej funkcjonowania. Obecnie - po zakończeniu współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim - pracuje także na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. W gronie doktorów wypromowanych przez profesora jest dwóch pracowników Zakładu Matematyki PWSZ w Tarnowie: dr Beata Milówka i dr Paweł Ozorka.

Główne zainteresowania naukowe świeżo upieczonego profesora to teoria aproksymacji oraz jej zastosowania, m.in. w informatyce czy grafice komputerowej. W czasie wolnym oddaje się pozanaukowej pasji, jaką jest wędkarstwo muchowe.