Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-04 14:58:35 przez system

Tarnowski Park&Ride oficjalnie otwarty

340 samochodów, 20 rowerów, 10 motocykli i dwa samochody elektryczne - tyle pojazdów pomieści otwarty 4 grudnia trójpoziomowy parking "Park&Ride" położony po południowej stronie dworca PKP w Tarnowie. Obiekt do dyspozycji kierowców oddał prezydent Roman Ciepiela, podnosząc symbolicznie szlaban przy bramce wjazdowej na parking.

Z parkingu będę mogli korzystać wszyscy, którzy zdecydują się zostawić swoje pojazdy i w dalszą drogę wyruszyć innym środkiem komunikacji zbiorowej. - Jesteśmy w miejscu, które będzie symbolem komunikacji publicznej w Małopolsce. Znajdujemy się w największym parkingu w systemie szybkiej kolei aglomeracyjnej. To ważna inwestycja dla Tarnowa, która podkreśla wagę węzła tarnowskiego, zarówno kolejowego, jak i drogowego - mówił prezydent Roman Ciepiela podczas ceremonii otwarcia. - To wielkie wydarzenie dla miasta Tarnowa, dla naszego regionu - dodawał z kolei Stanisław Sorys, wicemarszałek województwa.

Do 20 grudnia z parkingu będzie można korzystać nieodpłatnie. Wynika to z uchwały przyjętej na ostatniej, listopadowej sesji Rady Miejskiej dotyczącej taryf za postój na parkingu, której postanowienia wejdą w życie po tym terminie. - Traktujemy to jako swoisty test urządzeń, obsługi i organizacji całego przedsięwzięcia - tłumaczy prezydent Ciepiela.

Po 20 grudnia koszt parkowania za całą dobę wyniesie pięć złotych. Za całomiesięczny abonament przewidziano sumę 100 zł. Podobną kwotę będą musieli zapłacić ci, którzy zgubią lub zniszczą bilet. Aby móc skorzystać z parkingu, trzeba będzie posiadać także bilet na kolej lub na autobus. To z kolei ułatwić ma Małopolska Karta Aglomeracyjna, na której zapisane będą bilety na komunikację miejską w Krakowie i Tarnowie, a także na usługi systemu "parkuj i jedź" w Krakowie (parking Czerwone Maki) i właśnie w Tarnowie. Z dokumentu, (karty zbliżeniowej) będzie można korzystać od 14 grudnia. Dodatkowo system MKA został zintegrowany z Krakowską i Tarnowską Kartą Miejską. Kartę aglomeracyjną będzie można wyrobić bezpłatnie, m.in. za pośrednictwem strony internetowej (mka.malopolska.pl). Doładowania karty natomiast będzie można dokonywać w 22 automatach MKA w Krakowie, Tarnowie, Wieliczce, Zabierzowie, Krzeszowicach, Trzebini, Bochni, Brzesku, Skawinie, Słownikach i Miechowie.

Wraz z trójpoziomowym parkingiem do użytku oddano także dwie zatoczki - autobusową, która będzie końcowym przystankiem komunikacji miejskiej obsługującej ten rejon Tarnowa oraz tzw. zatoczkę "kiss and ride", w której będzie można na chwilę zatrzymać się, odwożąc kogoś na dworzec. Przejście z parkingu na dworzec odbywać się będzie trasą podziemną. W ramach inwestycji przebudowano także odcinki dróg ul. Monopolowej, ul. Do Huty oraz ul. Grunwaldzkiej. Całkowity koszt inwestycji to blisko 17 mln zł, z czego ponad 11,5 mln wynosi dofinansowanie pozyskane ze środków unijnych w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.