Kategoria: Region
Utworzono: 2019-10-09 20:27:52 przez eb

Tarnowski „zielony” nie chce w mieście platanów

„W parku pod platanem pani siądzie z panem” - te słowa przedwojennego szlagieru mogłyby się ziścić w Tanowie, w XXI wieku. Bo tam właśnie radny Tomasz Olszówka postanowił wypowiedzieć walkę "betonozie" przy pomocy m.in. platanów . Wiele osob, instytucji i organizacji włączyło się do tej akcji.

Ale ten zapał studzi Krzysztof Woźniak z Polskiego Klubu Ekologów . Według niego platany są be! Drzewo rozsiewa aż 7 różnych alergenów, jest za wysokie, kosztowne do utrzymania. Tarnowski ekolog wystosował w tej sprawie list do prezydenta Tarnowa.

Platan to piękne, rozłożyste drzewo, występujące w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej, Indiach, Meksyku i Ameryce Północnej . Można je łatwo rozpoznać po łuszczącej się korze. Ma liście podobne do klonu.  Owoce tworzą kuliste owocostany, które na długich szypułkach długo przez zimę utrzymują się na drzewach. W Polsce jest ich ciągle bardzo niewiele.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.