Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-01-05 21:21:06 przez eb

Teatr KTO rozpoczyna nowy rok z Artim Grabowskim

Już 8 stycznia w Teatrze KTO krakowska publiczność będzie mogła zobaczyć szeroko nagradzany monodram „Kamica 79” w reż. Artiego Grabowskiego, z doskonałą rolą Marty Grygier. A 12 i 13 stycznia w KTO odbędzie się „aKTOmaR?”, czyli międzyuczelniany przegląd Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie realizowany pod opieką Grabowskiego.

Spektakl „Kamica 79” powstał dzięki koprodukcji trzech najważniejszych ośrodków teatru niezależnego w Polsce - Instytutu Teatralnego im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu, Teatru Kana w Szczecinie i Teatru Brama z Goleniowa. W Teatrze KTO będzie go można obejrzeć tylko 8 stycznia.

Z kolei 12 i 13 stycznia na scenie Teatru KTO zostaną pokazane performansy, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym. Wszystko to w ramach „aKTOmaRu?”, czyli międzyuczelnianego przeglądu Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie przygotowanego pod opieką Grabowskiego.

„Kamica 79”
‒ Kamień węgielny, filozoficzny, celtycki, milowy, świętego Szczepana, głaz Syzyfa... Kamienie fascynują̨ ludzi od zarania dziejów. Budzą̨ lęk, przewyższając swą trwałością̨ kruchą egzystencję ludzką. Dawniej sądzono, że pod ich materialną postacią̨ kryje się̨ coś wyższego, tajemniczego. Jak jest teraz? Czy wciąż mogą̨ budzić emocje i fascynować? Czy potrafią̨ ożywić wyobraźnię? Odpowiedzi na te pytania z pewnością̨ można znaleźć w spektaklu „Kamica 79” ‒ zapowiada Teatr KTO, na deskach którego 8 stycznia o godz. 19.00 będzie można zobaczyć przedstawienie.

Spektakl „Kamica 79”, którego reżyserem jest Arti Grbowski, podejmuje tematy związane z kondycją moralną współczesnej kobiety. To spektakl naturalistyczny, osobisty, fizyczny, o dużej dawce ekspresji. Opowiada historię kobiety zmagającej się̨ z czasem, odpowiedzialnością̨ i konsekwencją rodzicielstwa, obowiązkami i prawami świata.

W spektaklu zestawione są̨ osobiste myśli autorki z inspiracjami związanymi z kamieniem. Kamień swoje znaczenie symboliczne zawdzięcza takim cechom, jak: twardość, niezmienność i niezniszczalność. Kojarzy się̨ z siłą i wiecznością̨. We współczesnym świecie jego przeciwieństwem jest kobieta. A może to istniejący jedynie stereotyp?

‒ Spektakl powstał z potrzeby wyjścia z bezpiecznej, nie tylko artystycznie, strefy. Z chęci zmiany myślenia – z zachowawczego na rewolucyjne. Jako przykład walki o możliwość wypowiadania się̨ i działania – podkreślają jego twórcy.

Monodram „Kamica 79”, poza tekstami własnymi autorów (Marta Grygier i Arti Grabowski), został oparty także na: „39,9” Moniki Rakusy, „Sztuce” Sebastiana Cichockiego, książce „Tropami Rena” Mariusza Wilka i cytatach z filmu „Miś” w reż. Stanisława Barei. Znajdziemy tu także cytat z wywiadu z Brucem Lee.

„aKTOmaR?”
„aKTOmaR?” to międzyuczelniany przegląd Pracowni Sztuki Performance Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i ASP w Krakowie. 12 i 13 stycznia w godz. 17.00 – 21.00 zaprezentowanych zostanie ponad 30 studentek i studentów związanych z pracowniami sztuki performance: Wydziału Rzeźby Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, Wydziału Intermediów ASP w Krakowie oraz studentek wymiany zagranicznej programu Erasmus z Izraela, Ukrainy i Kurdystanu. W programie znajdą się performansy, ramotki, efemeryczne etiudy, koncerty, instalacje oraz działania o charakterze interdyscyplinarnym, które zaanektują całą przestrzeń Teatru KTO.

Dodatkowe informacje, bilety oraz wejściówki można znaleźć na stronie Teatru KTO.

Arti Grabowski – artysta interdyscyplinarny, autor ponad 200 akcji, performansów, happeningów, wystawianych na festiwalach sztuki performance przeglądach sztuki wideo na całym świecie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obecnie adiunkt w Pracowni Sztuki Performance na Wydziale Intermedia (ASP Kraków). Aktor Teatru Porywacze Ciał (2004- 2009). Członek krakowskiego Stowarzyszenia Fort Sztuki (2001-2009), Rady Programowej Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie (od 2012). Kurator i współorganizator wielu Festiwali Sztuki Performance i Akcji o zasięgu międzynarodowym.