Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-11-08 20:30:36 przez eb

„Tydzień patriotyczny” na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu wraz z TAURON Areną Kraków uczci Narodowe Święto Niepodległości „Tygodniem patriotycznym”, trwającym od 8 do 14 listopada. Z największą dbałością o bezpie­czeń­stwo, zaplano­wany został szereg działań m.in. gra terenowa, uczta „Odzyskane smaki”, występ chóru, publikacja drugiej części komiksu „Karolina i Karol”, a tak­że niecodzienna wystawa plenerowa. Wszy­st­ko po to, by skłonić odbiorców kultury do refleksji nad szeroko rozumianymi dziś postawami patriotycznymi. Jedną z form ich wyrażenia będzie możliwość oddania krwi na Wzgórzu Wawelskim już 10 listopada, w godz. od 9.00 do 15.30.

Krew
Na Wzgórzu, jak w ubiegłym roku, umieszczony zostanie mobilny punkt krwiodawstwa, zachęcający do ratowania życia i zdrowia potrzebujących. To jedna z dostępnych dziś form, by wykazać się bo­ha­terstwem w szczególnym czasie. 10 listopada, o godz. 11.00 ten wyjątkowy czas uświetni występ chóru z repertuarem „Viva Polonia”. Muzyków zrzesza Norwesko-Polskie Stowarzyszenie Kultu­ralne Samhold.

– 11 listopada, każdego roku pamiętamy o tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Doświadczenie z ubiegłego roku, kiedy organizowaliśmy „Tydzień patriotyczny”, pokazało nam, że refleksja na temat wspólnoty narodu polskiego jest tym żywsza, im bardziej dotyka teraźniejszości. Stąd w naszych obchodach odzyskania niepodległości pragniemy zwrócić uwagę nie tylko na wątki historyczne, ujęte we współczesnej formie, ale także na promowanie współczesnych postaw patriotycznych, polegających na realnym wsparciu osób, które potrzebują pomocy. Dlatego gorąco zachęcam do oddania krwi na Wzgórzu 10 listopada – mówi Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Każdy, kto odda krew na Wzgórzu Wawelskim oraz w Krakowskim Centrum Krwiodawstwa, od 8 do 14 listopada, otrzyma pamiątkowe upominki, dzięki wsparciu TAURON Areny Kraków i Zamku Królewskiego na Wawelu.

Bohaterowie
Grę terenową trwającą od 8 do 14 listopada (poza 11 listopada) zatytułowaną „O nieznanych bohaterach Wawelu czasów II wojny światowej” adresujemy do gości indywidualnych, rodzin z dziećmi (9–15 lat), a także młodzieży ze szkół ponadpodstawowych. Uczestnictwo w grze jest bezpłatne i stanowi niekonwencjonalną lekcję historii. Poznamy skłonnych do poświęceń i odważnych bohaterów, dzięki którym Wawel ocalał wraz z bezcennymi zbiorami. Przypomnijmy, że już w połowie 1938 r. pracownicy Zamku, świadomi niebezpieczeństwa grożącego zbiorom, przystąpili do działań prewencyjnych. Piwnice pod jednym ze skrzydeł zamkowych przebudowano na schron, gdzie miały być przechowywane królewskie arrasy. Wartościowe zabytki miały też znaleźć bezpieczne miejsce w Smoczej Jamie.

Biorąc udział w grze terenowej, udamy się w niezapomnianą podróż w czasie, wędrując Wzgórzem Wawelskim przez dziedziniec arkadowy do Zbrojowni, a także – niedostępnego na co dzień dla zwiedzających – budynku administracyjnego nr 5, gdzie mieścił się gabinet Hansa Franka w czasie II wojny światowej.

Zasady gry: uczestnicy przemieszczają się samodzielnie, pobierając wcześniej karty gry z poleceniami dostępne w punkcie informacji, w Centrum Promocji i Informacji (liczba kart jest ograniczona).

O godzinie przystąpienia do gry decydują uczestnicy. Należy jednak pamiętać o godzi­nach otwarcia Zbrojowni: poniedziałek od godz. 9.30 do godz. 13.00 (ostanie wejście o godz. 12.30), wtorek – niedziela od godz. 9.30 do godz. 17.00 (ostanie wejście o 16.30).

Uczta „Odzyskane Smaki”
Dla zgłodniałych nie tylko historycznych wrażeń, proponujemy również udział w kulinarnej uczcie 10 listopada, o godz. 19.00. W wystawnej Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego na Wawelu zachwycą nas smaki i zapachy królewskiej kuchni.

„Odzyskane smaki” to bowiem wyjątkowe spotkanie – kolacja przy barwnych opowieściach o historii Polski i sztuce, która obrazuje najdawniejsze dzieje oraz o miłości do ojczyzny, niepodległości i patriotyzmie. W przededniu 11 listopada – Święta Niepodległości na stole zagoszczą gęsina oraz młode polskie wina.

Uwaga: Bilety na to wydarzenie zostały sprzedane w ciągu kilku godzin, od momentu ogłoszenia na stronie Zamku.

Komiks i wystawa
Zwieńczeniem „Tygodnia patriotycznego” 2021 będzie, jak w minionym roku, publikacja komiksu „Karolina i Karol na Wawelu. Mistrz znaku geometrycznego”. Wydawnictwo będzie dostępne w wawelskim e-sklepie od 6 grudnia. Czytelnicy odbędą fascynującą i trzymającą w napięciu podróż w czasie, by poznać burzliwe losy cennej, XVI-wiecznej kolekcji arrasów należącej do Zygmunta Augusta.

Zapowiedzią wawelskiego wydawnictwa, które powstaje dzięki finansowemu wsparciu TAURON Areny Kraków, będzie plenerowa wystawa, dostępna od 5 do 14 listopada na dziedzińcu zewnętrznym Zamku Królewskiego na Wawelu, odsłaniająca graficzne wizje twórców.

Więcej informacji na temat gry terenowej, koncertu, uczty, wystawy oraz akcji krwiodawstwa w ramach „Tygodnia patriotycznego” na stronie wawel.krakow.pl