Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-01-20 10:29:32 przez system

Ucz się dzięki Chmurze Edukacyjnej

Grafika 3D, otrzymywanie węgla aktywnego z biomasy czy własnoręczna produkcja sushi – to wbrew pozorom nie reklama drogich kursów doszkalających, tylko tematy warsztatów naukowych. Propozycja ta jest skierowana do uczniów małopolskich szkół ponadgimnazjalnych – liceów i techników, które dołączyły do Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Już w najbliższy weekend, 21 i 22 stycznia będą oni mogli uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli akademickich z czołowych uczelni wyższych naszego regionu.

- Nauka nie musi być nudna. I, wbrew powszechnej opinii, młodzież chce się uczyć i chłonie wszystko, co nowe i nieznane. Wystarczy dostępną wiedzę odpowiednio „sprzedać”. Najlepszym przykładem jest Noc Naukowców, która z roku na rok bije rekord liczby uczestników. W ostatniej edycji wzięło udział 77 tys. osób! Niecodzienną okazją w szkołach ponadgimnazjalnych są też lekcje prowadzone przez wykładowców akademickich. Taką możliwość daje Małopolska Chmura Edukacyjna. Do 2022 roku chcemy, żeby w zajęciach organizowanych w jej ramach uczestniczyło nawet 26 tys. uczniów z ok. 130 zespołów szkół ponadgimnazjalnych z Małopolski – mówi Grzegorz Lipiec z zarządu województwa.

Warsztaty naukowe organizowane na uczelniach wyższych specjalnie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych nie są nowością w ofercie Małopolskiej Chmury Edukacyjnej. Podczas pilotażu projektu, w którym uczestniczyło 21 szkół z 14 powiatów w Małopolsce, właśnie ta forma zajęć cieszyła się największym uznaniem młodzieży i ich opiekunów. Weekendowe spotkania z nauczycielami akademickimi, które startują w najbliższy weekend, będą odbywać się do końca roku szkolnego. Oprócz tego uczniowie będą mogli skorzystać też z warsztatów letnich organizowanych na początku wakacji.

Głównym przedsięwzięciem realizowanym w ramach Małopolskiej Chmury Edukacyjnej są jednak zajęcia on-line prowadzone w dwóch blokach tematycznych: zajęć ogólnych i technicznych. W przypadku tych pierwszych od października w 20 małopolskich liceach i technikach odbywają się zajęcia z matematyki, biologii, informatyki, fizyki, przedsiębiorczości i chemii, które realizują pracownicy Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytetu Ekonomicznego i Politechniki Krakowskiej. Natomiast zajęcia z przedmiotów zawodowych startują tuż po feriach zimowych. Weźmie w nich udział 10 techników, których uczniowie zyskają 30 godz. zajęć z następujących obszarów: budownictwo, żywność i środowisko i język angielski zawodowy. Za realizację tych zajęć odpowiadają: Politechnika Krakowska, Uniwersytet Rolniczy i Uniwersytet Pedagogiczny.

W zajęciach organizowanych w najbliższy weekend, 21-22.01 wezmą udział uczniowie z ośmiu techników z: Nowego Targu, Tarnowa, Zakliczyna, Wieliczki, Nawojowej, Skawiny, Czernichowa i Gorlic oraz jedenastu liceów: I LO w Chrzanowie, I LO w Nowym Sączu, II LO w Tarnowie, LO w Andrychowie, V LO w Krakowie, I LO w Myślenicach, IV LO w Olkuszu, LO w Oświęcimiu, I LO w Limanowej, IV LO w Tarnowie, I LO w Krakowie. Wszystkie te placówki brały udział w pilotażu Małopolskiej Chmury Edukacyjnej.

Małopolska Chmura Edukacyjna to innowacyjny w skali Europy projekt, polegający na przeprowadzaniu przez kadrę naukową uczestniczących w projekcie uczelni, dodatkowych zajęć on-line w małopolskich szkołach ponadgimnazjalnych. Dzięki projektowi w szkołach powstają nowoczesne, multimedialne sale do organizacji zajęć, z kolei uczniowie już na etapie szkoły ponadgimnazjalnej mają możliwość uczestnictwa w akademickich wykładach i zajęciach. Docelowo zajęcia mają być realizowane w 19 obszarach tematycznych, a skorzystać z nich ma nawet 26 tys. uczniów małopolskich szkół ponadgimnazjalnych.