Kategoria: Region
Opublikowano: 2018-01-11 16:06:07 przez system

Unije wymuszenie - elektryczne pojazdy na ulicach

W marcu w Krakowie wystartować ma miejska wypożyczalnia samochodów elektrycznych. Mowa o tym była podczas posiedzenia Komisji Infrastruktury.

Władze miasta już od jakiegoś czasu zapowiadały stworzenie systemu car-sharingu. Pierwotnie miał on się pojawić już w 2017 r. Początkowo miasto planowało zająć się tym samo, ostatecznie jednak zdecydowano się na współpracę z komercyjnymi firmami. Zgodnie z planem, w pierwszym etapie system ma obejmować 40 pojazdów. Wprowadzeniem systemu zajmuje się firma SmartCity. Jak wyjaśniał Łukasz Szewczyk, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej obecnie twa typowanie lokalizacji, w których znajdą się stacje ładowania pojazdów. W przyszłym miesiącu do Krakowa trafić mają pierwsze samochody. - Jest jeszcze kwestia przygotowania ich i wyposażenia w odpowiednie oprogramowanie, więc myślę, że marzec to realny terminy jeśli chodzi o uruchomienie całego systemu – mówił dyrektor Szewczyk.

Czy Kraków planuje również postawić gdzieś stacje, na których doładować będzie można elektryczny rower – pytał radny Łukasz Słoniowski, znany z tego, że po mieście często porusza się rowerem. Jak zapewnił dyrektor Szewczyk, plany uruchomienia takich stacji istnieją, ale kiedy dokładnie się to wydarzy, na razie nie wiadomo.

Samochody i rowery elektryczne to nie wszystkie pojazdy, które chce promować Kraków, by być bardziej ekologicznym miastem. Kraków planuje również zakupić nawet 150 autobusów elektrycznych, coraz więcej elektrycznych pojazdów ma się pojawić we flotach miejskich instytucji - informuje Urząd MIasta Krakowa.

Tym czasem – jak podaje portal nczas.com – samochody elektryczne są wymuszeniem Unii Europejskiej. Nowe prawo dotyczące samochodów elektrycznych jest spowodowane unijnymi regulacjami. Nakazują one wprowadzenie przez państwa członkowskie odpowiednich przepisów. W razie odmowy lub opóźnień dany kraj może być obarczony karami finansowymi.

Cały tekst można przeczytać pod tym tytułem:

Przeszło! Rząd i UE zmuszą Polaków do używania samochodów elektrycznych.

Fot. pixabay.com