Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-25 09:57:53 przez system

Uroczyste rozpoczęcie 1050. rocznicy chrztu Polski

Nieszpory z pierwszej niedzieli Adwentu i msza św. pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża zainaugurują w diecezji tarnowskiej Rok Jubileuszowy 1050. rocznicy chrztu Polski. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 28 listopada o godzinie 17.30, w bazylice katedralnej w Tarnowie.

Podczas tej uroczystości nastąpi symboliczne przekazanie wybranym księżom dziekanom świecy, która jest głównym znakiem jubileuszu.

- Można powiedzieć, że chrzest Polski zagwarantował istnienie naszemu narodowi. Dzięki temu wydarzenia nastąpiła jedność Kościoła i narodu przez wieki. Możemy dziś także odkryć piękno naszego chrztu, który kiedyś przyjęliśmy - mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż, który zachęca do udziału w uroczystości.

Uroczyste rozpoczęcie jubileuszu we wszystkich kościołach diecezji tarnowskiej zaplanowano podczas wszystkich Mszy św. w I Niedzielę Adwentu, czyli 29 listopada. Kapłani pobłogosławią wodę i pokropią nią wiernych na pamiątkę chrztu. W świątyniach palić się będą świece jubileuszowe. Przez cały rok mają one stać w prezbiterium przy ołtarzu i palić się podczas niedzielnych i świątecznych Mszy świętych.

- Najważniejsze dla nas powinno być osobiste, duchowe przeżycie jubileuszu, który przypomina nam, że wszyscy jesteśmy chrześcijanami, że zostaliśmy ochrzczeni - mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

W kościołach zostaną też wyeksponowane chrzcielnice. „To na to miejsce będziemy często patrzeć, wspominając rocznicę chrztu Polski. Zachęciliśmy kapłanów, by udekorowali chrzcielnice, a jeżeli jest taka potrzeba, by zostały one także odnowione. To właśnie przy nich będzie uroczysta celebracja liturgii chrztu, razem z procesją” - dodaje ks. Pietruszka.

Jednym z najważniejszych wyzwań i zarazem owoców Roku Jubileuszowego ma być wprowadzenie w parafiach katechezy chrzcielnej, która składałaby się z kilku spotkań.

Ks. Pietruszka zachęca także wiernych, aby docenili znaczenie poświęconej wody i częściej zabierali ją do domów, a nie tylko raz w roku z okazji kolędy. Kapłani zostali też poproszeni, aby oczyścili i odnowili wszystkie istniejące kropielnice i regularnie uzupełniali je poświęconą wodą. W kościołach mają także pojawić się dodatkowe naczynia z wodą święconą.

- Zachęcam wszystkich do posiadania domowych kropielnic i przechowywania wody święconej w domu. Kiedyś było to bardziej popularne, ale warto wracać do tej tradycji. Także na plebanie i do domów katechetycznych mają wracać małe kropielnice z wodą święconą - dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

Jubileusz Chrztu może być także okazją, by dotrzeć do ksiąg metrykalnych i dowiedzieć się kiedy i gdzie odbył się nasz chrzest oraz kto go udzielił. - Większość z nas nie zna tej daty, ani nazwiska kapłana, a warto mieć taką wiedzę. Zachęcam parafian, aby przypomnieli sobie lub odszukali dokładną datę swojego chrztu i przeżyli jego rocznicę. To także może być jeden z owoców Roku Jubileuszowego - dodaje ks. Zbigniew Pietruszka.

Centralną uroczystością parafialną Roku Jubileuszowego będzie w każdej parafii Wigilia Paschalna w Wielką Sobotę 2016 roku, podczas której nastąpi odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Centralna uroczystość diecezjalna odbędzie się 18 września 2016 roku w Limanowej, w 50. rocznicę koronacji limanowskiej Piety.