Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-02-27 00:30:15 przez system

Uwaga przedsiębiorcy-od 1 marca kontrole bez zapowiedzi

Od 1 marca rozpoczyna swe działanie Krajowa Administracja Skarbowa. To organ, który łączyć będzie administrację podatkową wraz ze służbą celną i kontrolą skarbową. Podlegająca wicepremierowi Mateuszowi Morawieckiemu instytucja będzie miała uprawnienia, o jakich fiskusowi mógł do tej pory pomarzyć.

„Kontrole z zaskoczenia, psy tropiące, ograniczenie prawa do odwołania od decyzji fiskusa”. Nowa instytucja będzie dysponować wieloma uprawnieniami, które do tej pory w cywilizownych krajach nie były stosowane. Jednym z najważniejszych uprawnień, wynikającym z ustawy o KAS, będzie możliwość przeprowadzania kontroli z zaskoczenia. Dziś o kontroli skarbowej przedsiębiorca jest zwykle informowany na 7 do 30 dni przed jej rozpoczęciem. Od 1 marca urzędnik będzie mógł po prostu przyjść do firmy bez uprzedzenia i rozpocząć kontrolę tylko na podstawie legitymacji służbowej.

Ustawa o KAS znosi także zasadę terytorialności postępowań. Oznacza to, że firmę z Bochni będzie mógł kontrolować urzędnik Krajowej Administracji Skarbowej np. ze Szczecina. Ograniczone będzie też prawo do odwołania się właściciela firmy od decyzji takiego urzędnika. Obecnie kontrola zwykle kończy się protokołem, do którego można zgłaszać zastrzeżenia. Po 1 marca kontrola będzie kończyła się tzw. wynikiem kontroli, do którego ustawa o KAS nie przewiduje żadnych zastrzeżeń i odwołań. Będzie się on automatycznie przekształcał w postępowanie podatkowe zmierzające do wydania decyzji. Podatnik może oczywiście składać wyjaśnienia do KAS, ale ustawa nie da mu żadnych gwarancji procesowych w tym zakresie.

Kolejne zmiany idą w stronę traktowania właścicieli firm niemal jak kolumbijskich baronów narkotykowych. Przewidują bowiem wykorzystanie w czasie kontroli KAS psów tropiących, a także dostępu do dokumentów firmowych objętych tajemnicą handlową. Zniesione będzie też wydawanie przez Ministerstwo Finansów interpretacji podatkowych. Interpretacje indywidualne będzie wydawał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Jedyne, co ustawa gwarantuje przedsiębiorcom to to, że kontrola nie będzie mogła trwać dłużej, niż 3 miesiące. Wszystko to razem z drastycznie zaostrzonymi przepisami ustawy o VAT powoduje, że datę 1 marca 2017 roku można uznać za początek nękania firm i przedsiębiorców i drastycznego obniżenia kultury na styku państwo - przedsiębiorcy.

www.wolnosc24.pl

Foto: https://kontrolaskarbowa.wordpress.com