Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-09-09 15:02:49 przez system

W Gdowie o twórczości Jacka Kaczmarskiego

Młodzież gimnazjalna z Gdowa i Niegowici uczestniczyła w konferencji poświęconej twórczości Jacka Kaczmarskiego – artysty, który powszechnie uważany jest za najważniejszego barda w historii Polski.

Wybuch Solidarności w 1980 roku rozpoczął wielką karierę Jacka Kaczmarskiego. W swojej twórczości artysta nawiązywał do wydarzeń i w historii Polski, i w historii powszechnej. Pisał i śpiewał, odnosząc się do wydarzeń biblijnych, opisywał postacie historyczne i ich dzieła. Stworzył kilkaset utworów, w większości w formie pieśni i piosenek. „Mury”, „Sen Katarzyny II” czy „Naszą Klasę” wyśpiewywało przez ostatnie 35 lat tysiące gardeł na tysiącach mniejszych i większych imprez.

Prelegentami konferencji zorganizowanej w Centrum Kultury w Gdowie pn. Kaczmarski Underground Junior były: Iwona Grabska-Gradzińska - współautorka książki o ekfrazach artysty oraz Barbara Szumowska z Muzeum Narodowego w Krakowie (w zbiorach Muzeum znajduje się kilka obrazów, do których Jacek Kaczmarski napisał ekfrazy).

Konferencji towarzyszyło także wręczenie nagród laureatom konkursu „Lekcja historii i sztuki z Jackiem Kaczmarskim”, a gościem honorowym wydarzenia był Małopolski Kurator Oświaty Aleksander Palczewski.