Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-10-20 15:06:03 przez system

W jeden dzień prawie 1800 wykroczeń pieszych

Piesi jako niechronieni uczestnicy ruchu są najbardziej narażeni na niebezpieczeństwo na drodze, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. Biorąc pod uwagę zapewnienie bezpieczeństwa pieszym, małopolska Policja zarówno w codziennej służbie jak i cyklicznie prowadzi działania ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

We wtorek, 18 października na terenie Małopolski została przeprowadzona kolejna taka akcja, podczas której policjanci ujawnili prawie 1800 wykroczeń popełnionych przez pieszych.

W ciągu całego dnia trwania akcji na tę grupę niechronionych uczestników ruchu drogowego nałożono prawie 1000 mandatów karnych – głównie za przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych oraz niestosowanie się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej. Ukarano także 149 rowerzystów, między innymi za jazdę wzdłuż przejścia dla pieszych.

Piesi to nie tylko sprawcy ale także ofiary wypadków, których najczęściej sprawcami są kierujący pojazdami silnikowymi. Podczas wtorkowych działań na tych kierujących nałożono 511 mandatów karnych oraz sporządzono 36 wniosków o ukaranie do sądu. Najczęstsze ich przewinienia to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu oraz nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych.

Każdy pieszy, poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Wówczas kierujący pojazdem, dysponuje możliwością dostrzeżenia tak wyposażonego w elementy odblaskowe pieszego z dalszej odległości nawet 150 metrów, co pozwala mu na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej życie i zdrowie. Jeżeli osoba poruszająca się po drodze nie posiada elementu odblaskowego zostanie dostrzeżona z niewielkiej odległości, co najczęściej prowadzi do potrącenia.

Analizując zdarzenia drogowe z udziałem pieszych można wyciągnąć następujące wnioski:
• co druga ofiara śmiertelna na drodze to pieszy,
• najwięcej pieszych ginie w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia, co stanowi ok. 40 % wszystkich zabitych pieszych,

Główne błędy jakie popełniają piesi to:
- nieostrożne wyjście na jezdnie przed jadący pojazd,
- nieostrożne wejście na jezdnię zza pojazdu, przeszkody,
- przekraczanie jezdni w miejscu niedozwolonym.

Zbliża się Wszystkich Świętych, a co za tym idzie okres wzmożonego ruchu zwłaszcza pieszych w rejonach cmentarzy, dlatego Policja prosi wszystkich uczestników ruchu drogowego, aby w tym czasie zachowali szczególność ostrożność na drodze.