Kategoria: Region
Opublikowano: 2016-05-17 15:16:54 przez system

W Krakowie będzie wypożyczalnia aut elektrycznych

Miasto Kraków planuje uruchomić wypożyczalnie samochodów elektrycznych. W przyszłości w Krakowie będzie zlokalizowanych nawet 70 terminali z pojazdami na prąd, wewnątrz II obwodnicy maksymalnie 40 a poza nią 30 stacji. Wkrótce rozpoczną się konsultacje techniczne w tej sprawie.

Wypożyczalnie mają zapewnić mieszkańcom możliwość samodzielnego wypożyczenia i zwrotu samochodu elektrycznego. Terminale będą się znajdować w specjalnie oznakowanych miejscach. Zwrot pojazdu odbywać się będzie w tym samym lub dowolnie wybranym miejscu, wyposażonym w terminal. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na dowolnym parkingu lub w wyznaczonym miejscu parkingowym, w przypadku gdy poziom baterii umożliwi przejechanie kolejnemu użytkownikowi minimum 50 km.

Każdy punkt bazowy ma posiadać od dwóch do pięciu znakowanych miejsc postojowych i zostanie wyposażony w terminal dający możliwość jednoczesnego ładowania minimum trzech pojazdów. Punkty zlokalizowane będą w pobliżu komunikacji zbiorowej, stacji wypożyczalni miejskich rowerów, parkingów kubaturowych (naziemnych i podziemnych) oraz w obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych.

W planach jest uruchomienie wypożyczalni co najmniej 100 samochodów w trzech klasach: 35 samochodów miejskich, dwuosobowych, 50 samochodów miejskich klasy A i 15 małych samochodów dostawczych.

Pojazdy wypożyczalni oraz punkty bazowe oznakowane będą logo KMK, a także utrzymane w jednolitej zgodnej z barwami miasta kolorystyce. Wypożyczalnia stanowić będzie uzupełnienie funkcjonującej na terenie Krakowa komunikacji zbiorowej oraz miejskiej wypożyczalni rowerów. Pojazdy będą mogły poruszać się po bus pasach, strefie ograniczonego ruchu z wyłączeniem ulic wewnątrz I obwodnicy, zatrzymywać się w strefie bezpłatnego parkowania, a także za darmo korzystać z miejskich parkingów kubaturowych.

Gmina Miejska Kraków ogłosiła chęć przeprowadzenia dialogu technicznego i konsultacji w tej sprawie. Po zasięgnięciu opinii ekspertów rozpocznie się postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Firmy zainteresowane współpracą w zakresie uruchomienia oraz zarządzania miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych (carsharing) w Krakowie mogą do 6 czerwca 2016 roku zgłaszać chęć udziału w dialogu technicznym. Wnioski można przesyłać na maila Wydziału Gospodarki Komunalnej gk.umk@um.krakow.pl.

Po tym terminie Urząd Miasta Krakowa rozpocznie rozmowy z zainteresowanymi podmiotami. Po zakończeniu tego etapu (po 30 czerwca) pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej poinformują o szacowanym terminie realizacji projektu.