Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-12-10 21:18:05 przez system

W Niepołomicach o Beskidach i Sudetach

19 grudnia 2017 roku w ramach spotkań „Podróże małe i duże” zapraszamy do kina Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa w Niepołomicach na pokaz Kazimierza Pawłowskiego o przejściu dwóch polskich szlaków długodystansowych: Głównego Szlaku Beskidzkiego i Głównego Szlaku Sudeckiego.

Opowie o nich Kazimierz Pawłowski - podróżnik, pilot wycieczek, miłośnik sportów nie tylko ekstremalnych. Marzy mu się zamieszkanie na Wyspie Wielkanocnej, gdzie mógłby się bujać na hamaku nad brzegiem oceanu, w cieniu posągów Maui :) Zakochany w Chinach i właśnie w ten rejon świata najczęściej prowadzi wycieczki. Nie przepuści żadnej okazji, aby dobrze zjeść, ale w jak najmniej turystycznych miejscach. Woli góry i naturę od wielkiego miasta, ale wszędzie czuje się dobrze. Redaktor serwisu poświęconego ekstremalnym wyczynom.

Główny Szlak Beskidzki liczy ponad 500 kilometrów (501,4 wg przewodnika Compass, 519 według PTTK). Kazik pokonał go w 15 dni, choć założenia były zupełnie inne. „Planowałem przejść trasę GSB w trzy tygodnie, tak aby zdobyć odznakę diamentową PTTK. Wyszło 15 dni. Na pewno sprzyjała mi pogoda, niemal nie padało, nie było też upałów. Była to świetna przygoda i dobry trening” - relacjonuje.

Główny Szlak Sudecki to drugi najdłuższy szlak w Polsce, liczący 444 kilometry długodystansowy górski szlak pieszy. GSS biegnie od Świeradowa Zdroju do Prudnika. Od Gór Izerskich do Gór Opawskich. Przez Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry Suche, Góry Sowie, Góry Stołowe, Góry Orlickie i Bystrzyckie, Masyw Śnieżnika, Góry Złote, Góry Bialskie i Przedgórze Sudeckie. Mniej znany i uczęszczany niż jego odpowiednik w Beskidzie, co nie znaczy, że mniej interesujący. „Mieszkając w Krakowie, znacznie bliżej mam w Beskidy niż w Sudety, stąd znaczną część szlaku przechodziłem po raz pierwszy w życiu. I jestem zachwycony. Jest naprawdę piękny i urozmaicony. Co prawda, często omija najciekawsze szczyty, jak Śnieżkę czy Śnieżnik, ale zawsze przecież można na nie dodatkowo podejść” - dzieli się wrażeniami z przejścia nasz prelegent.

Zapraszamy na opowieści z tegorocznego przejścia tych dwóch wspaniałych szlaków.

Pokaz odbędzie się 19 grudnia 2017 roku (wtorek) o godz. 19.00 w kinie Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa (ul. Zamkowa 4, Niepołomice).

Wstęp wolny!

W trakcie pokazu konkurs z nagrodami!

Więcej informacji: www.mcdis.pl