Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-12-07 23:56:51 przez system

W Olkuszu powstał pomnik ofiar komunizmu

Po dziewięciu latach starań i walki z administracją na wszystkich szczeblach olkuska Organizacja Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność” dopięła swego. W Olkuszu stanie pomnik poświęcony wszystkim ofiarom komunizmu.

Pomniki poświęcone ofiarom komunizmu nie są często spotykane. W Polsce będzie to drugi taki monument. Pierwszy został odsłonięty w grudniu 2009 r. w Łodzi i stoi przy alei Karola Anstadta, przed byłą siedzibą gestapo i SB.

- Pomysł początkowo miał wsparcie najwyższych władz. Honorowy patronat nad budową objął prezydent Lech Kaczyński.
Niestety zdarzyła się tragedia i tacy ludzie, którzy nas wspierali, jak Władysław Stasiak, Andrzej Przewoźnik, Sławomir Skrzypek, Tomasz Merta, zginęli wraz z prezydentem w Smoleńsku. Nowa ekipa już nas nie wspierała – mówi Adam Giera, jeden z głównych działaczy na rzecz pomnika w Olkuszu.

Mimo wielu trudności, kłód pod nogi rzucanych przez władze, we wtorek 8 grudnia odbędzie się odsłonięcie pomnika. Główne uroczystości rozpocznie msza św. w intencji ofiar komunizmu i ich rodzin w bazylice św. Andrzeja w Olkuszu (godz. 10.00).

Na monument składa się trzymetrowy granitowy krzyż. W jego centralnym punkcie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca Chrystusa wyciągającego z wody „do świętości” księdza Jerzego Popiełuszkę, jedną z ofiar reżimu komunistycznego. Autorem koncepcji i wykonawcą jest prof. Wincenty Kućma.

W zbieranie funduszy na pomnik zaangażowali się również przedstawiciele Stowarzyszenia Pokolenie.
- Jestem dumny z tego, że mogłem się włączyć w realizację tego pomysłu. Stawiano pomniki ofiarom stanu wojennego, II wojny światowej. Są pomniki masakry na Wybrzeżu i poznańskiego Czerwca 1956. Mało jest jednak pomników na świecie, które upamiętniają wszystkie te miliony ofiar – wyjaśnia Przemysław Miśkiewicz, szef Stowarzyszenia Pokolenie.