Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-04-13 17:15:04 przez system

W piątą rocznicę

10 kwietnia w Wieliczce i Brzesku odbyły się uroczystości upamiętniające V rocznicę tragedii smoleńskiej.

O godz. 8.00 została odprawiona Msza św. za Ojczyznę oraz w intencji ofiar tej katastrofy w kościele Św. Klemensa w Wieliczce. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Odrodzenia Polski, gdzie obok krzyża katyńskiego stanęła tablica upamiętniająca to wydarzenie.

Punktualnie o 8. 47 zawyła strażacka syrena, upamiętniająca tę tragiczną chwilę sprzed pięciu lat.Po odczytaniu nazwisk osób, które zginęły, odśpiewano hymn państwowy, a następnie burmistrz Wieliczki, Artur Kozioł, podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie. W swym krótkim przemówieniu mówił o wiecznie żywej pamięci tego dnia i że po 5 latach nadal nie wyjaśniono przyczyn katastrofy.

Następnie władze miasta i gminy, organizacje działające na terenie oraz mieszkańcy Wieliczki złożyli kwiaty oraz znicze. W dalszej części obchodów uczestincy przeszli pod siedzibę IPN w Wieliczce, gdzie pod tablicą upamiętniającą tragicznie zmarłego Prezesa IPN, Janusza Kurtykę, również złożono kwiaty i zapalono znicze.

W Brzesku 10 kwietnia w kościele Świętego Jakuba odprawiona została msza św. w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. W nabożeństwie uczestniczył poseł Edward Czesak, z inicjatyw którego msza się odbyła a także burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka, przewodniczący Rady Miejskiej, Krzysztof Ojczyk, radni, przedstawiciele związków zawodowych oraz spora grupa mieszkańców.

Po mszy jej uczestnicy złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej, znajdującą się obok kościoła Św. Jakuba.