Kategoria: Region
Opublikowano: 2017-08-16 21:53:50 przez system

W przyszłym roku wypoczniemy w Dolinie Raby

Malownicze tereny Gdowa, Drwini i Kłaja, przez które przepływa rzeka Raba to miejsca o szczególnych walorach przyrodniczych i krajobrazowych – niestety nie wszyscy wczasowicze o tym wiedzą. Teraz dzięki ponad 5,8 mln zł – unijnym środkom pochodzącym z RPO WM 2014-2020, tereny te staną się bardziej atrakcyjne dla tych, którzy cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu. To właśnie tu powstanie Dolina Raby – czyli cały kompleks rekreacyjno-turystyczny, w ramach którego zaplanowano m.in. plażę z promenadą, skateparki, boiska sportowe, siłownie, place zabaw i parkingi.

11 sierpnia br. w Gdowie marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa i wicemarszałek Wojciech Kozak wraz z wójtem gminy Gdów Zbigniewem Wojasem oraz z wójtem gminy Kłaj Zbigniewem Strączkiem i zastępcą wójta gminy Drwinia Mateuszem Kracikiem podpisali umowę gwarantującą dofinansowanie tego projektu.

Całkowita wartość inwestycji szacowana jest na ponad 7,8 mln zł, z czego ponad 5,8 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Termin zakończenia inwestycji przewidziany jest na koniec września 2018 roku.

Gmina Gdów – plaża i skatepark

W gminie Gdów powstaną dwie strefy. W strefie Zarabie I zostanie rozbudowany Park Przygody i Rozrywki, gdzie każdy miłośnik aktywnego wypoczynku znajdzie coś dla siebie. Powstanie tu skatepark, ścianka wspinaczkowa, siłownia terenowa, boisko do siatkówki plażowej oraz plac zabaw dla dzieci. W otoczeniu zamontowane zostaną stojaki na rowery, ławki i wiaty oraz wydzielone zostanie miejsce na ognisko. Powstaną także ścieżki oraz alejki spacerowe. W pobliżu zlokalizowany zostanie też parking na ok. 50 miejsc postojowych. Z kolei w strefie Zarabie II, usytuowanej w pobliżu mostu w Gdowie, dla miłośników spacerów i kąpieli słonecznych powstanie plaża wraz z promenadą.

Gmina Kłaj – dla lubiących aktywny wypoczynek

Gmina Kłaj zyska dwie strefy aktywnego wypoczynku. W Targowisku powstanie specjalnie przygotowany teren, gdzie miłośnicy rowerów crossowych będą mogli szlifować swoje umiejętności. Dla najmłodszych dostępny będzie plac zabaw, a nieco starsi będą mogli poćwiczyć na siłowni oraz pograć na nowych boiskach. Spacerowicze będą mogli przechadzać się po nowych ścieżkach. W planach jest też parking.
W Kłaju, na niezagospodarowanym terenie w sąsiedztwie dworca kolejowego, powstanie eko-plac zabaw – atrakcje dla najmłodszych zostaną wykonane z wikliny i drewna. Młodzi odkrywcy z kolei będą mogli korzystać z oferty parku nauki. Dla cyklistów przygotowany zostanie bike park z nowoczesnymi ścieżkami rowerowymi, siłownia terenowa oraz alejki spacerowe. Przyjezdni będą mogli zostawić swój samochód na parkingu.

Gmina Drwinia – wieża widokowa dla turystów

W gminie Drwinia powstaną z kolei trzy strefy rekreacyjno-turystyczne. Strefa w Drwini będzie sąsiadować z istniejącym boiskiem piłkarskim oraz kąpieliskiem. Właśnie w tym miejscu powstanie świetne miejsce do wakacyjnego wypoczynku – w planach jest m.in. wybudowane drewnianej kładki nad rozlewiskiem, altany czy wiaty z tarasem. Miłośnicy przyrody będą mogli podziwiać okoliczną panoramę z nowej wieży widokowej.

Natomiast dla tych, którzy cenią aktywny wypoczynek, zarówno w strefie w Drwini, jak i w pozostałych dwóch lokalizacjach – czyli w Grobli i Mikluszowicach, przygotowane zostaną siłownie "pod chmurką", place zabaw, alejki spacerowe, parkingi i toalety.