Kategoria: Region
Opublikowano: 2021-09-07 21:50:26 przez Czas2012

W sobotę 20. Wielka Parada Smoków!

Spektakularne widowisko, podczas którego można zobaczyć unoszące się nad rzeką i pływające na barkach wielkie smoki, od lat gromadzi tłumy krakowian i gości. Tegoroczne widowisko odbędzie się po rocznej przerwie spowodowanej pandemią i będzie miało wyjątkowy, jubileuszowy charakter. Smoki zawładną Krakowem 11 września, o godz. 22.00. 20. Jak zapewnia Urząd Miasta Krakowa Wielką Paradę Smoków uatrakcyjniają pokazy laserowe, a także oprawa muzyczna stworzona specjalnie na tę okazję.

Podczas tegorocznego widowiska będzie można zobaczyć smoki przekrojowo pokazujące, jak wielką i piękną historię plastyczną udało się stworzyć przez lata w Teatrze Groteska. Publiczności zaprezentują się stwory doskonale znane z poprzednich lat, jak i nowe, przygotowane specjalnie na okrągły jubileusz.

Jubileusz 75 lat Teatru Groteska i 20. Wielką Paradę Smoków mieliśmy hucznie obchodzić w 2020 roku. Nasze plany zniweczyła pandemia koronawirusa. Tegoroczna parada również nie może odbyć się w kształcie, jaki był znany wszystkim przez ostatnie dwie dekady, ale z ogromną radością zapraszamy na wyczekiwane 20. Wielkie Widowisko na Wiśle, które – tego jesteśmy pewni – zachwyci małych i dużych „smokologów” – informuje Teatr Groteska.

Pomysł na formułę Wielkiego Plenerowego Widowiska na Wiśle zrodził się z inspiracji „fedami” barokowymi. Feux d’artifices, czyli po polsku spektakularne pokazy fajerwerków, były w renesansie i baroku bardzo popularnym rodzajem widowisk dworskich. Pirotechnika i prospekty, czyli malowane elementy scenograficzne były powszechnie wykorzystywane w widowiskach plenerowych. Konstrukcja przestrzeni w smoczym widowisku została zainspirowana teatrem barokowym i składa się z nakładających się na siebie warstw. Nie inaczej będzie podczas jubileuszowego, 20. Wielkiego Widowiska.

11 września będzie wyjątkowy nie tylko z powodu podwójnego jubileuszu – 20. Parady Smoków i 75-lecia Teatru Groteska, lecz także dzięki przypadkowej, ale niezwykłej koincydencji. W dniu, gdy w zakolu Wisły odbędzie się Parada Smoków, na dziedzińcu arkadowym Wawelu będzie miała miejsce światowa prapremiera opery Joanny Wnuk-Nazarowej „Wanda” poświęconej legendarnej polskiej władczyni. Jednego wieczoru na wzgórzu Wawelu będzie można więc zobaczyć dwa artystyczne wydarzenia o różnych formułach i estetykach czerpiące wątki z najbardziej rozpoznawanych mitycznych tajemnic wawelskich. Wierzymy, że na ten jeden wieczór ożyje Akropolis, wizjonerski projekt Stanisława Wyspiańskiego czyniący z wawelskiego wzgórza duchowe i kulturalne centrum Polski.

Tegoroczne widowisko będzie miało nową, proekologiczną formułę. W odpowiedzi na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu do pokazu zostanie użyta najnowocześniejsza pirotechnika „silence” – znacznie cichsza, ale równie atrakcyjna wizualnie, co pirotechnika tradycyjna. Ciche fajerwerki generują niższe natężenie dźwięku w porównaniu z klasycznymi, nie powodują huku, a hałas, który emitują jest nieznaczny. Będzie to pirotechnika niska i średnia, nie oddziaływująca znacząco poza przestrzeń widowiska, i w pełni biodegradowalna.

Widowisko rozpocznie się o godz. 22.00. Widzowie mogą przychodzić na Bulwar Czerwieński od godz. 20.00 (wstęp wolny), natomiast na biletowaną trybunę od godz. 21.00. Jak informuje Teatr Groteska pula biletów jest ograniczona, warto więc się pospieszyć i zapewnić sobie miejsca z najlepszym widokiem. Bilety są dostępne w kasie teatru i na www.groteska.pl.

Info: UM Kraków
Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl