Kategoria: Region
Opublikowano: 2015-11-06 15:08:35 przez system

W Stanisławicach pomagają zwierzętom przetrwać zimę

Uczniowie Zespołu Szkół Gminnych w Stanisławicach gościli w szkole swoich przyjaciół - myśliwych, którzy już drugi rok patronują akcji „Pomóż zwierzętom leśnym przetrwać zimę”. Było to uroczyste podsumowanie ubiegłorocznej akcji zbierania żołędzi, połączone z wręczeniem nagród dla najaktywniejszych uczestników.

Gośćmi spotkania byli: Tomasz Jankowski oraz Władysław Migdał ze Stowarzyszenia Na Rzecz Wspierania i Rozwoju Środowiska Naturalnego "Las Małopolska" zrzeszających członków Koła Łowieckiego „Las” z Kłaja. Nie można nie wymienić również aktywnego uczestnika spotkania – psa myśliwskiego rasy wyżeł o wdzięcznym imieniu Birka, który zaprezentował nam kunszt swoich nie tylko myśliwskich umiejętności. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Birka była „gwoździem” spotkania.

Nie sposób takiej okazji nie wykorzystać do poszerzenia wiedzy o lesie, jego mieszkańcach i zwyczajach, co też uczynili zaproszeni goście. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści myśliwych, a uważni słuchacze mogli zdobyć cenne nagrody w zorganizowanym konkursie.

Wręczono również nagrody za konkurs ogłoszony na okres wakacji, który polegał na zbudowaniu karmnika z elementami sztuki ludowej. Konkurs rozstrzygnięto, nagrody wręczono, a karmniki wrócą na szkolne podwórko, by mogły służyć jako stołówki dla ptaków w okresie zimy.

Zbiórka żołędzi nadal trwa, dopóki pogoda dopisuje.

Zima jest trudną próbą przetrwania dla wszystkich zwierząt, a zwłaszcza dla roślinożernych: saren, jeleni i zajęcy. Brakuje soczystych traw, liści i owoców. Roślinność zielna jest okryta grubą warstwą śniegu. Dotarcie do pożywienia wymaga więc czasu i wysiłku. Z tego właśnie powodu te żyjące dziko zwierzęta podchodzą coraz bliżej naszych domostw oraz dróg. Staramy się nie przechodzić obok nich obojętnie.

Po wizycie uczniowie otrzymali zapewnienie o trwających rozmowach w sprawie organizacji wycieczki do lasu w okresie ferii zimowych, by aktywnie włączyć się w bezpośrednie dokarmianie zwierząt. szukających pożywienia.