Kategoria: Region
Utworzono: 2020-02-15 10:59:34 przez jj

Walentynki po krakowsku - 1000 bezpłatnych budek lęgowych i karmników

Tradycyjnie 14 lutego o godz. 12.00 pod Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) z samochodu MPO – ŚPIEWAJĄCEJ ŚMIECIARKI rozdawano bezpłatne domki dla ptaków. Organizatorzy akcji chcą aby budka lęgowa stała się prawdziwym symbolem święta zakochanych.

Już od wielu lat projekt obywatelsko-artystyczno-urzędniczy "Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka" postuluje, aby przywrócić właściwy symbol Święta Miłości. Chcą, aby znakiem Walentynek stała się budka lęgowa, w miejsce cynicznego i plastikowego balonika na druciku.

Organizatorzy połaczyli swoje siły z krakowskim MPO, które odbiera od mieszkańców miasta odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Przedmiotom nadaje się drugie życie i pozyskiwane drewno stanowi materiał do budowy karmników i domków lęgowych.

W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich treli. W wyniku działalności Asocjacji na przestrzeni kilku lat zawisło blisko 10 000 budek lęgowych.

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:
- niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
- niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
- umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

Oznacza to, że wycinka drzew, które są ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków – również na działkach osób prywatnych – nie jest możliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.
Komentarze użytkowników

Portal nie jest odpowiedzialny za treść komentarzy dodanych przez jego użytkowników. Osoby, które dodają komentarze naruszające prawo, prawa osób trzecich lub naruszają prawa innych podmiotów mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej lub cywilnej.