Kategoria: Region
Opublikowano: 2020-02-15 10:59:34 przez jj

Walentynki po krakowsku - 1000 bezpłatnych budek lęgowych i karmników

Tradycyjnie 14 lutego o godz. 12.00 pod Magistratem (plac Wszystkich Świętych 3/4) z samochodu MPO – ŚPIEWAJĄCEJ ŚMIECIARKI rozdawano bezpłatne domki dla ptaków. Organizatorzy akcji chcą aby budka lęgowa stała się prawdziwym symbolem święta zakochanych.

Już od wielu lat projekt obywatelsko-artystyczno-urzędniczy "Asocjacja Promotorów Radosnego Ptaka" postuluje, aby przywrócić właściwy symbol Święta Miłości. Chcą, aby znakiem Walentynek stała się budka lęgowa, w miejsce cynicznego i plastikowego balonika na druciku.

Organizatorzy połaczyli swoje siły z krakowskim MPO, które odbiera od mieszkańców miasta odpady wielkogabarytowe, stare meble, łóżka, fotele, kanapy, biurka, szafy. Przedmiotom nadaje się drugie życie i pozyskiwane drewno stanowi materiał do budowy karmników i domków lęgowych.

W ostatnich latach z dużych miast zniknęły małe ptaszki, w tym wróble. Budując lub montując dla nich domki, zaprosimy je do miejskich parków i ogrodów. Mniej będzie much, komarów i innego robactwa, a więcej ptasich treli. W wyniku działalności Asocjacji na przestrzeni kilku lat zawisło blisko 10 000 budek lęgowych.

Okres pomiędzy 1 marca a 15 października to okres lęgowy ptaków, czyli czas, w którym ptaki dobierają się w pary, składają jaja i wychowują młode. Jest to też czas specjalnej ochrony ich siedlisk i miejsc gniazdowania, czyli – bardzo często – drzew. Również tych znajdujących się na terenach należących do osób prywatnych.

Według Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, w okresie lęgowym zakazane jest, m.in.:
- niszczenie siedlisk lub ostoi będących obszarem rozrodu, wychowu młodych, odpoczynku, migracji lub żerowania,
- niszczenie, usuwanie lub uszkadzanie gniazd,
- umyślne płoszenie lub niepokojenie w miejscach rozrodu lub wychowu młodych.

Oznacza to, że wycinka drzew, które są ostoją lub miejscem gniazdowania ptaków – również na działkach osób prywatnych – nie jest możliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.