Kategoria: Region
Opublikowano: 2022-05-14 19:51:31 przez eb

Wanda Półtawska honorową obywatelką Krakowa

9 maja Rada Miasta Krakowa zadecydowała o nadaniu honorowego obywatelstwa miasta dr Wandzie Półtawskiej. Nie była to decyzja jednomyślna: 24 radnych głosowało – za, 13 – przeciw, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Przeciwni było radni z PO, Nowoczesnej i z klubu „kraków dla mieszkańców”/ Największą przeszkodo okazała się nieprzejednana postawa przyjaciółki Jana Pawła II w sprawie aborcji. In vitro, którego refinansowanie właśnie zostało wprowadzone w Krakowie, uważała za największy grzech.

Anna Półtawska urodziła się w 1921 roku. W czasie II WŚ była łączniczką Ak, więźniarką Gestapo i obozu w Ravensbrück . Po wojnie została lekarzem, zdobyła tytuł doktorski i specjalizację z psychiatrii. Pracowała m.in. w  Akademii Medycznej w Krakowie, oraz była wykładowczynią w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną im. Jana Pawła.

Szerszemu kręgowi Polaków dr Wanda Półtawska dała się poznać jako bliska przyjaciółka papież – Polak. Była częstym gościem w Watykanie. Wg anegdoty gorszyła przywiązanych do protokołu dostojników kościelnych, przychodząc na poranną mszę w kaplicy ubrana w ...bambosze.

Podczas tej samej sesji Rady Miasta przyznano też honorowe obywatelstwo aktorowi Jerzemu Treli. W tym wypadku – jednogłośnie.

Elzbieta Bachmińska

foto: CitizenGO